Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
13. 06. 2016, 16:50

Kaliňák bojuje ďalej, pretože ide o Fica

Smer a jeho koaliční partneri dnes fakticky vyzvali na demonštráciu. (Editoriál)
Kaliňák bojuje ďalej, pretože ide o Fica

Minister vnútra SR Robert Kaliňák počas tlačovej konferencie ohľadom nelegálnych príjmov ministra vnútra SR 13. júna 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Robert Kaliňák sa na dnešnej tlačovej konferencii zameral na to, aby sa pozornosť v jeho kauze sústredila na samotnú povahu obchodného kontraktu. Dokazoval, že išlo o bežný predaj podielu obchodnej spoločnosti a že sa k tejto operácii dá priradiť úver, ktorý si v tom čase vzal z Tatra banky. Že nič nebolo načierno.

Háčik je v tom, že formálna stránka obchodu Roberta Kaliňáka s Ladislavom Bašternákom nebola tým kľúčovým problémom.

Tým je existencia samotných obchodných väzieb medzi zainteresovanými osobami. Kaliňák robil obchod s človekom, ktorý podivne zinkasoval milióny eur od štátu ako vratky DPH a nebol riadne vyšetrený. Zbohatol teda v súčinnosti s konaním štátu a s požehnaním politikov.  

Podozrenie, že Bašternák bol krytý vysokými politikmi, konkrétne Kaliňákom a Počiatkom, sa dnes vôbec nerozptýlilo. Naopak, po preukázaní transakcií, ktoré minister vnútra doteraz zamlčiaval, je jasné, že Ladislav Bašternák bol obchodným partnerom ministra vnútra práve v čase, keď mal byť prešetrovaný pre podozrenie z miliónového podvodu s vratkami DPH.

Ide aj o Fica

Ako sme pripomenuli dnes ráno, Robert Kaliňák a Ladislav Bašternák boli partiou už dávnejšie. Minister a spoločnosť B. A. Haus postupovali zjavne koordinovane už v roku 2008, keď si v tom istom čase kúpili byty v novostavbe na Sklenárskej 2 v lukratívnej bratislavskej štvrti. Práve týmito bytmi odôvodnil dnes Kaliňák kúpu akcií od Bašternáka: „V septembri 2013 som dostal ponuku na odkúpenie od odchádzajúceho akcionára B. A. Haus. Spoločnosť vlastní dva byty tam, kde aj ja bývam, a javilo sa mi to ako dobrá príležitosť získať kontrolu nad bytmi v susedstve."
 

Kaliňák nepôsobil na tlačovke vôbec tak sebaisto, ako sme zvyknutí, vie, že jeho posledná nádej sa upína na jedinú osobu. Robert Fico má nielen politický, ale aj obchodný záujem na prežití Roberta Kaliňáka. V roku 2012 si od Bašternáka prenajal luxusný byt v komplexe Bonaparte, ktorý má rozlohu 377 metrov štvorcových, a k tomu ešte terasu so 100 metrami štvorcovými. Fico si ho prenajal podľa vlastných slov za 2 650 eur mesačne, to však od začiatku zakladalo isté podozrenie. Jednak trhová cena v tejto lokalite by mala byť vyššia, Robert Fico súčasne nikdy nepredložil doklady o tom, že tie nájmy reálne platí. Poukázal len na vysoké príjmy manželky, vďaka ktorým si to môže dovoliť platiť.

Všetko nasvedčuje tomu, že Počiatek, Kaliňák a Bašternák sú jedna obchodná partia, ktorej súčasťou sa stal aj sám Robert Fico. Zdieľať

Všetko však nasvedčuje tomu, že Počiatek, Kaliňák a Bašternák sú jedna obchodná partia, ktorej súčasťou sa stal aj sám Robert Fico. Ten si dobre uvedomuje, že keď padne Kaliňák, všetka pozornosť sa obráti naňho. A úplne zaslúžene.

Ak prídu demonštrácie

Kauza Bašternák je aj prvým vážnym testom charakteru dvoch menších koaličných partnerov Smeru. Most a Sieť mohli dať jasne na vedomie, že vo vláde nie sú len príveskami, ktoré ticho profitujú z vládnutia, ale pri podozreniach z korupcie a netransparentnosti dajú o sebe vedieť. A budú sa snažiť zhmotniť svoje nespočetnekrát opakované vyhlásenia o politickej kultúre a vyvodzovaní zodpovednosti.

Nestalo sa. Naopak, Béla Bugár ministra vnútra iniciatívne a vehementne bráni a Radoslav Procházka mlčí. Robert Fico tak môže s pokojným svedomím vyhlasovať, že Robert Kaliňák má podporu celej koalície.

Pád Pavla Pašku ukázal, že občiansky hnev namierený proti konkrétnemu politikovi je zbraň silného kalibru.  Zdieľať

Ak chceli Most a Sieť obhájiť svoju účasť vo vláde so Smerom aj niečím iným ako strachom z rastúceho extrémizmu, mali teraz razantne udrieť po stole. Môžu mať totiž stovky protikorupčných legislatívnych návrhov, ale ich verejná vierohodnosť v tejto téme sa bude lámať na ich postojoch presne v takých situáciách, ako je kauza Bašternák. 

Dnešný deň ukázal, že Robert Fico a jeho koaliční partneri považujú ministra Roberta Kaliňáka za – povedané ekonomickou floskulou – „too big to fail“, príliš dôležitého, aby padol. Tým vzniklo politické bratstvo vyššieho stupňa, ako je koaličná zmluva. Vo vláde oddnes sedí Robert Kaliňák a jeho advokáti.

Robert Fico a jeho koaliční partneri dnes fakticky vyzvali na demonštráciu. Ak totiž veria slovám Roberta Kaliňáka, že je všetko absolútne v poriadku, ako to tvrdí minister vnútra, ak nekonajú inštitúcie tohto štátu, musí konať suverén, od ktorého je odvodená moc. Ak by sme totiž akceptovali to, čo práve predviedol minister vnútra, rezignovali by sme na základy právneho štátu a demokratického režimu. Pád Pavla Pašku ukázal, že občiansky hnev namierený proti konkrétnemu politikovi je zbraň silného kalibru. 

Aj preto sa dá čakať, že toto bude ďalší scenár.

Odporúčame

Kaliňákov bod zlomu

Kaliňákov bod zlomu

Hoci ho neodvolali, je dnes najzraniteľnejší, aký kedy bol. A do volieb ešte pár silných úderov príde. Pavol Paška si prešiel niečím podobným.