Bugárova nadpráca

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Bugárova nadpráca

Stráca Béla Bugár v kauze Bašternák súdnosť alebo česť?

Predseda Mosta sa pred koaličnou radou nechal počuť, že ak minister Kaliňák ukáže dokumenty verejnosti, ukáže sa, že Kauza Bašternák žiadnou kauzou nie je.

Hoci je Béla Bugár vládnym partnerom Smeru, v tejto kauze robí zjavnú nadprácu. Ministra vnútra sa ponáhľa na verejnosti „čistiť“ ešte skôr, ako sa k najnovšiemu vývoju v kauze vyjadril on sám.

Od predsedu strany, ktorá do vlády vstupovala s tým, že boj s korupciou bude pre ňu kľúčovou prioritou (ministerka Žitňanská), je to naozaj zvláštne správanie. Bez ohľadu na to, čo sa Bugár v Kaliňákových dokumentoch dočítal.

Kauza Bašternák je veľká kauza. Faktom je, že štát vyplatil jeho firme vratky DPH, hoci existovalo podozrenie z fiktívneho obchodu. Ďalším faktom je, že s touto operáciou mala problém aj finančná správa a existuje veľké podozrenie, že polícia, ktorá je pod politickou kontrolou Kaliňáka, celú záležitosť nevyšetrovala tak, ako mala. Z informácií, ktoré vyniesol von asistent poslanca SaS (ponechajme teraz bokom, akým spôsobom) vyplýva, že Kaliňákovi s Počiatkom prišli na účet platby od firmy, ktorej konateľom bol Bašternák.

Na vážnu diskusiu vo vnútri koalície o vyvodení politickej zodpovednosti voči Kaliňákovi je teda vážnych dôvodov viac ako dosť. Aj keby sa ukázalo, že platby pre Kaliňáka boli vyplatené oprávnene, napríklad ako splátka pôžičky, nič to nemení na tom, že vzťahy medzi ministrom vnútra a vyšetrovaným podnikateľom Bašternákom boli nadštandardné. A Robert Kaliňák o nich nehovoril pravdu. Béla Bugár však Kaliňáka napriek tomu bráni.

20. október 2004: Robert Kaliňák a jeho prejav solidarity s Bélom Bugárom a Gyulom Bárdosom pred sídlom SMK po náhlom výbuchu plynu.

Otázkou je, prečo to robí. Je všeobecne známe, že akási vzájomná ľudská chémia medzi Bugárom a Kaliňákom vždy fungovala. Svedčí o tom aj to, ako často minister vnútra v minulom volebnom období svojho kolegu z opozície brával na rôzne akcie typu odovzdávanie nových hasičských áut v obciach po celom Slovensku. Iným opozičným politikom sa podobnej veľkorysosti zo strany ministra nedostalo.

V čase rokovaní o vzniku novej vlády tiež Béla Bugár napriek verejnému tlaku nijako neotváral otázku, aby sa Kaliňák nestal ministrom vnútra. Pri personálnych otázkach mu išlo len o to, aby ministrom kultúry nebol súčasný poslanec Ján Podmanický.

Ak však teraz Bugár Kaliňáka bráni z dôvodu dobrých medziľudských vzťahov, tak ide z jeho strany jednoducho o stratu súdnosti. Ak by dôvodom bol kalkul, že dnešnú podporu ministrovi vnútra v budúcnosti nejako politicky zobchoduje, bolo by to ešte horšie. Išlo by o stratu cti.

V každom prípade, sen o tom, že Most by mohol vo vnútri koalície hrať úlohu sily, ktorá sa bude v rámci možnosti zasadzovať za dôsledné vyvodzovanie politickej zodpovednosti pri kauzách a za aspoň akú-takú čistotu vo verejnom živote, už asi dosnívali aj tí najväčší optimisti.

Foto: TASR/ Martin Baumann, Daniel Veselský

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo