Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. jún 2016

Tusk: Brexit môže byť začiatkom skazy politickej civilizácie Západu

Odhlasovanie odchodu Británie z EÚ bude pre túto krajinu geopolitickým krokom späť, pričom bude trvať najmenej sedem rokov, kým sa vyrokuje nový vzťah nemeckého denníka Bild predseda Európskej rady Donald Tusk.

Ak Briti v blížiacom sa referende 23. júna vyjadria brexitu podporu, pôjde podľa Tuska pre Spojené kráľovstvo o "krok späť nielen v oblasti hospodárstva, ale predovšetkým geopolitiky".
      

Tusk, ktorého cituje agentúra AP, ďalej varoval, že nikto nedokáže predvídať ďalekosiahle následky takéhoto scenára. Podľa jeho slov by však "brexit mohol byť začiatkom skazy nielen Európskej únie, ale i celej politickej civilizácie Západu".
      

Proces zrušenia dohovorov medzi Britániou a euroblokom by podľa predsedu Rady trval približne dva roky, zatiaľ čo vyrokovanie nových vzťahov ďalších päť rokov.
      

Prívrženci vystúpenia Británie z EÚ majú momentálne až desaťpercentný náskok pred táborom zasadzujúcim sa za jej zotrvanie v únii. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky inštitútu ORB pre denník The Independent. Ide o doposiaľ najvýraznejší náskok stúpencov brexitu za uplynulý rok.

Inzercia

Odporúčame

 KDH a nezaradení poslanci žiadajú Kaliňákov odchod

KDH a nezaradení poslanci žiadajú Kaliňákov odchod

imoparlamentné hnutie KDH vyzýva premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD). A to ešte pred slovenským predsedníctvom v Rade Európskej únie. "Rozsah aktuálnych informácií o skutočnostiach v 'kauze Bašternák' je dostatočný na to, aby došlo k vyvodeniu politickej zodpovednosti," píše sa v stanovisku hnutia, ktoré poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenie KDH.