Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. jún 2016

KDH a nezaradení poslanci žiadajú Kaliňákov odchod

imoparlamentné hnutie KDH vyzýva premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD). A to ešte pred slovenským predsedníctvom v Rade Európskej únie. "Rozsah aktuálnych informácií o skutočnostiach v 'kauze Bašternák' je dostatočný na to, aby došlo k vyvodeniu politickej zodpovednosti," píše sa v stanovisku hnutia, ktoré poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenie KDH.

Hnutie zdôrazňuje, že Kaliňák sa ani nemal stať ministrom vnútra v tretej Ficovej vláde. "Aktuálna situácia to len plne potvrdzuje," uvádza KDH. Očakáva, že Fico odvolá Kaliňáka ešte pred slovenským predsedníctvom. "Aby naša krajina pri preberaní predsedníctva bola reprezentovaná už novým ministrom," vysvetľuje KDH. Zároveň avizuje kroky na vytvorenie tlaku, ak premiér ministra vnútra neodvolá.
      

Na odvolanie Kaliňáka vyzýva aj nezaradený poslanec NR SR Zsolt Simon. "Vyzývam strany SNS, #Sieť a Most-Híd, ktoré sú zodpovedné za vznik súčasnej vlády kontinuity, aby zmenili 'charakter' vlády a povedali stop korupcii a klientelizmu. Aby žiadali vyvodenie politickej zodpovednosti voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, a to bezodkladne," píše na svojom profile na sociálnej sieti Facebook Simon.
      

Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého mal Kaliňák odstúpiť alebo byť odvolaný už pred aktuálnymi zisteniami v kauze Bašternák, ktoré poukazujú na jeho prepojenie s Ladislavom Bašternákom. Podľa Beblavého je dôležitý nielen Kaliňákov odchod, ale aj to, kto ho nahradí. "Mal by to byť niekto, kto požíva všeobecnú dôveru a u koho je šanca veriť, že nechá kauzy nezávisle vyšetriť," poznamenal.
      

Kaliňák mal podľa opozície kryť daňový podvod Ladislava Bašternáka. Opozícia tiež upozornila, že Bašternákova firma mala Kaliňákovi vyplácať státisíce eur. Firmu mal spoluvlastniť aj exminister Ján Počiatek. Kaliňák tvrdí, že od Bašternáka nikdy žiadne peniaze nevzal.

 

Inzercia

Odporúčame