Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. jún 2016

Britské referendum je podľa F. Šebeja o emóciách

"Nebojím sa povedať, že najmä Ruskej federácii by vyhovovalo, keby sa EÚ rozpadala," povedal vo včerajšej relácii TA3 V politike Martin Klus.

Britské referendum o zotrvaní, alebo vystúpení krajiny z EÚ, ktoré sa uskutoční 23. júna, je emocionálne. Je to opäť jedno z referend, pri ktorom voliči nemajú dostatok relevantných informácií na to, aby rozhodli. Referendum je v tomto prípade zlým nástrojom. Vo včerajšej relácii TA3 V politike to povedal predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR František Šebej (Most-Híd). Podľa neho predvolebný prísľub britského premiéra Davida Camerona o usporiadaní referenda bol chybou. 

Podpredseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Martin Klus (SaS) označil za emocionálnu i kampaň, ktorá momentálne vo Veľkej Británii prebieha. "Domnievam sa, že skutočná kampaň príde bezprostredne pred referendom," povedal. Navyše za problém označil aj to, že argumenty prezentujú ľudia, ktorí dávajú jednoduché odpovede na zložité otázky. Podľa neho prebiehajúce kampane vysvetľujú problematiku voličom nedostatočne. 

Šebej si nemyslí, že ak by Veľká Británia vystúpila z európskych štruktúr, znamenalo by to celkovú izoláciu. Skôr by podľa neho nastal jej iný rozmer. A to, že krajina by prišla o spolurozhodovacie právo o veciach v únii. Británii by podľa Šebeja v prípade odchodu z EÚ hrozila aj destabilizácia, a to pre Škótsko či Severné Írsko. To by sa mohlo usilovať o pripojenie sa k Írsku. Šebej sa tiež nazdáva, že úspech referenda by bol silným lákadlom napríklad aj pre iné separatistické tendencie Kataláncov či Le Penovej Národný Front. 

Obaja sa zhodli na tom, že práve Ruskej federácii by vyhovovalo, ak by sa EÚ rozpadala. "Máme tu jednu superveľmoc, ktorá sa intenzívne snaží vstupovať do týchto procesov a nebojím sa povedať, že najmä Ruskej federácii by vyhovovalo, keby sa EÚ rozpadala," povedal Klus. Podľa neho Ruská federácia potrebuje mať EÚ čo najslabšiu, takú, ktorá nebude hovoriť jednotným hlasom.

Podľa Šebeja EÚ má budúcnosť, ale len pod jednou podmienkou. "EÚ má budúcnosť, ak aktéri jednotlivých štátov EÚ zostanú pri zdravom rozume a nepodľahnú tomuto tlaku," dodal. Predseda zahraničného výboru je presvedčený, že na predsedníctvo v Rade EÚ je Slovensko po technickej stránke pripravené.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.