Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2016

Kaliňák tvrdí, že je pripravený vyvrátiť klamstvá opozície

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) je pripravený pred špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom kedykoľvek vyvrátiť obludné klamstvá a podsúvané nepravdivé informácie, s ktorými prichádza opozícia bez relevantných dôkazov.

Vyhlásil to dnes jeho hovorca Ivan Netík v reakcii na tlačovú konferenciu SaS, na ktorej liberáli vyzvali na Kaliňákovo odvolanie pre údajné prepojenie s daňovou kauzou podnikateľa Ladislava Bašternáka.

SaS dnes zvolala mimoriadnu tlačovú konferenciu po tom, ako Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v piatok (10.6.) popoludní asistenta poslanca SaS Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča, ktorý podľa Denníka N pracuje v Tatrabanke. Stalo sa tak údajne po tom, ako si tento týždeň pozrel účty Kaliňáka a exministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD). U Rybaniča tiež urobili domovú prehliadku.

Netík zopakoval, že Kaliňák bol o tomto prípade informovaný. "Asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára sa z pozície zamestnanca komerčnej banky vlúpal a manipuloval s jeho bankovým účtom za účelom posunutia informácií poslancovi Rajtárovi a novinárom týždenníka Trend a Denníka N. Asistent poslanca je obvinený z trestného činu ohrozenia bankového tajomstva. Minister vnútra takéto konanie, ktoré je veľmi nebezpečné a je evidentným trestným činom, odmieta. Je za hranicou akceptovateľnosti, že sa politická strana v spolupráci s niektorými novinármi neštíti v rámci politického súboja spáchať trestný čin," uviedol hovorca v stanovisku.

Podľa jeho slov konštrukcie, s ktorými vo svojich otázkach Denník N a týždenník Trend pracujú, sú nepravdivé. "Minister vnútra Robert Kaliňák nikdy neprijal žiadne peniaze od osoby pána Bašternáka ani od firiem pána Bašternáka či už priamo, alebo sprostredkovane. Minister vnútra Robert Kaliňák o tomto prípade informoval aj svojich koaličných partnerov a aby vyvrátil akékoľvek podozrenia, ukázal im aj všetky potrebné dokumenty," dodal Netík.

Policajné prezídium reagovalo, že na základe oznámenia zástupcov komerčnej banky začala polícia v tejto veci konať. "Oznamovateľ vo svojom oznámení identifikoval aj podozrivú osobu, ktorou mal byť pracovník komerčnej banky. Začalo sa trestné stíhanie vo veci trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového a telekomunikačného tajomstva, vypočuli sa zainteresované osoby. Na základe vyhodnotenia dôkazov a ďalších úkonov vyšetrovateľ obvinil Filipa R. z trestného činu ohrozenia obchodného, bankového, poštového a telekomunikačného tajomstva a následne ho vypočul ako obvineného a urobil ďalšie úkony v zmysle trestného poriadku," uviedlo Prezídium s tým, že všetky úkony boli urobené pod dozorom a súhlasom dozorového prokurátora, resp. sudcu pre prípravné konanie.

Polícia zároveň dôrazne odmieta akékoľvek tvrdenia o nezákonnom postupe v tejto veci. "Vzhľadom na súčasné štádium konania nie je možné k veci poskytnúť podrobnejšie stanovisko," dodalo Prezídium.

Rajtár dnes vyhlásil, že sa pri výkone svojej poslaneckej práce dozvedel o prevodoch, ktoré sú v rozpore s tvrdením ministra Kaliňáka. "Ten sa snažil navodiť dojem, že nemá väzby na podnikateľa Ladislava Bašternáka a jeho firmy," povedal Rajtár.

Poslanec SaS pripomenul, že sa počas mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej Kaliňák čelil pokusu o odvolanie, ministra vnútra pýtal na existenciu nejakého finančného plnenia medzi ním a firmami, v ktorých figuroval Bašternák. "Minister Kaliňák existenciu takýchto prevodov poprel, ale všetko nasvedčuje tomu, že klamal. Vyzývam špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby na výpoveď Rybaniča nazeral ako na akt vlastenectva a ako na ďalší dôkazový materiál týkajúci sa podozrení z daňových podvodov obrovského rozsahu, ktorým čelí podnikateľ Ladislav B.," povedal Rajtár.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.