Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. jún 2016, 08:25

KDH, SaS, SMK a Sme rodina majú dnes významné snemy

KDH, SaS, SMK a Sme rodina majú dnes významné snemy

KDH dnes vyberá nové vedenie (Foto: TASR/Oliver Ondráš)

O post predsedu KDH zabojujú piati kandidáti – Alojz Hlina, Eleonóra Porubcová, Miroslav Kráľ, Ladislav Štefanec a Ján Morovič.

Kresťanskí demokrati si dnes majú zvoliť nového predsedu. Ján Figeľ z čela KDH odstúpil po tom, čo sa hnutie po prvýkrát v histórii nedostalo do Národnej rady SR. V marcových parlamentných voľbách získalo 4,94 percenta hlasov.

O post predsedu zabojujú piati kandidáti – Alojz Hlina, Eleonóra Porubcová, Miroslav Kráľ, Ladislav Štefanec a Ján Morovič. Delegáti ružomberského Snemu budú hlasovať tajne. Na Snem by mali prísť ako čestní hostia aj všetci traja doterajší predsedovia KDH Ján Čarnogurský, Pavol Hrušovský a Ján Figeľ. TASR to potvrdil zastupujúci predseda hnutia Pavol Zajac.

„O predsedovi rozhodne 392 pozvaných delegátov Snemu v demokratickom tajnom hlasovaní. Verím, že zvolia za predsedu takého kandidáta, ktorý dokáže ľudí presvedčiť, že KDH patrí do najvyššej politiky,“ povedal pre TASR Zajac.

Za najvážnejších kandidátov vnímajú vo vnútri KDH Hlinu a Porubcovú. Hlinu podporujú okresy východného Slovenska a Oravy. Porubcovej kandidatúru uvítali viacerí krajskí predsedovia KDH. Všetci kandidáti by mali na Sneme vystúpiť s prejavmi. Očakáva sa dlhá debata.

Porubcová je poslankyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja, tiež prievidzská mestská poslankyňa a riaditeľka Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi. V hnutí pôsobí už roky. Chce vrátiť KDH k ľuďom, elity sa im totiž podľa nej vzdialili.

Hlina podal žiadosť o vstup do KDH len nedávno. Za predsedu ho chcú kresťanskí demokrati v Tvrdošíne a Námestove. V minulom volebnom období bol poslancom Národnej rady SR a ku koncu pôsobil v klube KDH. Myslí si, že z KDH sa dá urobiť moderná konzervatívna strana.

Kráľa zo Zlatých Moraviec navrhla platforma ĽUD KDH. Štefanca by chceli v Bytči a Žiline, Moroviča v Bratislave.

Sulík sa dnes vzdá funkcie predsedu, vzápätí bude jediným kandidátom 

Voľba predsedu strany SaS je hlavným bodom mimoriadneho kongresu liberálov, ktorý dnes zasadne v Bratislave. Jediným kandidátom na tento post je súčasný šéf strany a europoslanec Richard Sulík. Ten sa v priebehu kongresu svojho postu vzdá a vzápätí bude do staronovej funkcie opäť kandidovať.

Inzercia

To, že nakoniec žiadnych protikandidátov nemá, hodnotí Sulík pozitívne. „Novinové články ustáli, nikto to už nerieši, bude kongres a potom pokoj,“ povedal pre TASR. Napriek tomu, že podpredsedovia SaS Jozef Mihál a Ľubomír Galko napokon nekandidujú, Sulík pôvodný scenár zachová a vedúcej straníckej funkcie sa na kongrese vzdá. „Áno, vzdám sa a budem kandidovať opäť. Je to dohodnuté aj s podpredsedami strany Galkom, Mihálom a Janou Kiššovou,“ povedal.

Mimoriadny kongres má podľa Sulíka potvrdiť pripravenosť SaS prevziať po najbližších parlamentných voľbách zodpovednosť za Slovensko. „Aj kongres prispeje k tomu, že budeme pripravení,“ deklaroval.

Jozef Mihál oznámil zámer kandidovať na šéfa SaS v apríli. Vyjadril vtedy presvedčenie, že konkurencia je prospešná vec a že svojou kandidatúrou môže popohnať súčasného predsedu Sulíka, aby sa nad niektorými vecami zamyslel o čosi viac. Kandidatúru vtedy nevylučoval ani Galko. Kongres s voľbou predsedu sa mal konať v roku 2017.

V polovici mája však prišiel Sulík s vyhlásením, že zvoláva mimoriadny kongres už na dnešný deň, vzdá sa svojej funkcie a bude opätovne kandidovať na predsedu. „Dôvodom nie je rozkol v strane, dôvodom je neblahá diskusia, ktorá sa vedie v médiách a strane škodí,“ uviedol Sulík. Poukázal na to, že podobná diskusia, ktorá sa týka vedenia SaS, sa začala viesť po neúspešných voľbách v roku 2012 a niečomu podobnému sa chcel teraz vyhnúť.

Aj SMK a Sme rodina majú kongresy

Strana maďarskej komunity (SMK) si na dnešnom Kongrese v Nových Zámkoch zvolí nového predsedu. O post sa uchádzajú József Menyhárt a Péter Őry.

Nominovaní boli aj Gyula Bárdos a József Berényi, tí však nomináciu odmietli. Berényi viedol stranu ešte donedávna. Funkcie sa vzdal pre zlý volebný výsledok (4,04 percenta hlasov), pre ktorý sa SMK už po tretí raz nedostala do Národnej rady SR.

Kongres má aj hnutie Sme rodina – Boris Kollár. Koná sa v Piešťanoch. 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Súhrn udalostí v pondelok 26. septembra:

pred 10 hodinami

Predčasné voľby by chcelo 63 percent voličov. S takýmto riešením súčasnej situácie najviac súhlasia voliči Republiky, Smeru a Hlasu. Najmenej sú skorším voľbám naklonení voliči OĽaNO a KDH. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N

pred 11 hodinami

Rusko v reakcii na výsledky volieb vyhlásilo, že je otvorené rozvíjaniu „konštruktívnych“ vzťahov s Talianskom. „Sme pripravení privítať akékoľvek politické sily, ktoré sú schopné zájsť za hranice zavedeného hlavného prúdu politiky, ktorý je plný nenávisti k našej krajine,“ povedal  hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.