Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2016

Rumunsko nepodporuje systém záväzných kvót pre migrantov

Utečeneckú krízu nie je možné vyriešiť záväznými kvótami pre prijatie migrantov.

V rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu Radio Classique to dnes vyhlásil predseda rumunskej vlády Dacian Ciolos, ktorý zdôraznil, že predovšetkým by bolo potrebné zabezpečiť ochranu vonkajších hraníc Európskej únie a zabrániť vstupu ilegálnych prisťahovalcov na starý kontinent.

Ciolos pripomenul, že Rumunsko nepodporuje Bruselom presadzovaný systém záväzných kvót, avšak už čoskoro prijme prvých utečencov.

Ďalej povedal, že jeho krajina splnila záväzky týkajúce sa ochrany štátnych hraníc a tie rumunské patria medzi najbezpečnejšie. Dodal, že podiel Rumunska na práci agentúry Frontex v Grécku a Taliansku, krajinách najviac sužovaných náporom migrantov, je druhý najväčší po Nemecku.

Za pokrytecký označil predseda rumunskej vlády postoj niektorých členských krajín EÚ, ktoré namietajú voči vstupu Rumunska do Schengenu poukazujúc na mieru korupcie v tejto krajine. Podľa jeho názoru Bukurešť splnila všetky kritériá pre vstup do tejto zóny, ktoré svojho času museli splniť aj iné krajiny. Fakt, že v minulosti rozhodovali o prijatí technické aspekty, kým v súčasnosti podľa Ciolosa politické, znepokojuje Rumunsko, pretože to vyvoláva dojem o dvojakom metri pre členské krajiny.

V roku 2011 vetovali vstup Rumunska do Schengenu Francúzsko a Nemecko, neskôr sa podobne zachovalo aj Holandsko.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.