Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2016

Historici zostavili turistickú cestu po benediktínskych kláštoroch

Turisti už vedia, kadiaľ vedú stopy po benediktínskych kláštoroch

Historici zostavili turistickú cestu po benediktínskych kláštoroch v strednej Európe. Výsledkom projektu Via Benedictina bolo zmapovanie a zviditeľnenie benediktínskych kláštorov v strednej Európe a to záujemcovia nájdu na internetovom portáli http://www.viabenedictina.eu/sk/.

Dozvedia sa všetky potrebné informácie a môžu si naplánovať cestu po stopách benediktínskej histórie a súčasnosti. TASR o tom informovala Zuzana Ševčíková, referentka marketingovej komunikácie Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.

"Historici zo stredoeurópskych univerzít chceli predstaviť kultúrne bohatstvo benediktínskych kláštorov a rozvinúť cestovný ruch. Zapojili sa doň univerzity, kláštory a vedecké inštitúcie zo Slovenska, Poľska, Českej republiky a Maďarska. Odborným garantom projektu Via Benedictina na Slovensku je Katedra histórie banskobystrickej UMB," konštatovala Ševčíková.

"Chceme napomôcť, aby si benediktínske kláštory dokázali nájsť svoje miesto aj v modernej dobe, podporiť vzájomný dialóg medzi kláštormi a súčasnou spoločnosťou. Na druhej strane máme zase záujem nasmerovať domácich i zahraničných turistov, ktorí cestujú po strednej Európe i na tieto výnimočné kultúrno-historické pamiatky," priblížil vedúci katedry Rastislav Kožiak.

Ako uviedol tiež, benediktíni zohrali veľmi dôležitú úlohu v počiatočnej fáze formovania sa štátnosti Čiech, Poľska a Uhorska. Boli prítomní na kniežacích dvoroch, zakladali prvé kláštory, ktoré predstavovali vzor románskej architektúry, ako aj hospodárskeho života, remeselnej a umeleckej tvorivosti. Celé stáročia boli kláštory nielen významnými centrami duchovnosti, ale aj kultúrnymi strediskami.

"Poznávanie týchto lokalít bude pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o kultúrnu turistiku fascinujúcim zážitkom," dodal Kožiak.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.