Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2016

Krajiny EÚ sa po útokoch dohodli na prísnejších predpisoch o strelných zbraniach

Krajiny Európskej únie sa dnes v Luxemburgu dohodli na nových opatreniach, sprísňujúcich kontrolu strelných zbraní po krvavých útokoch v Paríži a Bruseli. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Slovensko zastupoval na stretnutí minister vnútra Robert Kaliňák.

Medzi opatreniami sú aj prísnejšie pravidlá pre nákup a vlastnenie automatických zbraní - čo sú kroky, ktoré majú zabrániť, aby sa znefunkčnené strelné zbrane mohli znovu dostať medzi používateľov, a majú tiež umožniť lepšie sledovanie nelegálne predávaných zbraní.
      

Podľa dnešných slov holandského ministra spravodlivosti Arda van der Steura bude výsledkom to, že "sa zníži riziko, že sa legálne strelné zbrane dostanú na ilegálny trh".
      

Opatrenia stanovujú minimálne normy, ktoré musia členské štáty EÚ dodržiavať, ale nebránia týmto krajinám zaviesť ešte prísnejšie zákony.
      

Viaceré krajiny navrhované opatrenia odmietali, uviedli dnes podľa agentúry DPA diplomati EÚ. Pokým Luxembursko ich kritizovalo ako príliš mierne, Česká republika a Poľsko ich označili za príliš prísne.
      

Novú smernicu musia ešte schváliť poslanci Európskeho parlamentu.

Inzercia

Odporúčame

Savčenková apeluje na Západ, aby zastavil Rusko, a žiada prostriedky na obranu

Savčenková apeluje na Západ, aby zastavil Rusko, a žiada prostriedky na obranu

Poslankyňa ukrajinského parlamentu Nadija Savčenková sa obáva, že Rusko by mohlo rozšíriť svoje hranice do Poľska a Nemecka. Vyhlásila to v rozhovore pre britský denník The Telegraph, ktorý je jej prvým rozhovorom s niektorým zo zahraničných médií. Podľa Savčenkovej musí Západ zaujať jednoznačnejší postoj a dať Rusku jasne najavo, že "jeho opovážlivosť a chúťky" budú skôr či neskôr zastavené.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.