Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2016

Rybníček chce cez ZMOS iniciovať zmenu cestného zákona, dôvodom sú billboardy

Trenčiansky primátor Richard Rybníček bude prostredníctvom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) iniciovať zmenu, prípadne novelizáciu cestného zákona.

Jeho krok je reakciou na nemožnosť samosprávy ovplyvňovať umiestňovanie veľkoplošných reklamných tabúľ na súkromných pozemkoch na území mesta.  

V Trenčíne sa zdvihla vlna nevôle tamojších obyvateľov po tom, ako trenčianska súkromná spoločnosť LF Group umiestnila na Legionárskej ulici doublebigboard, ktorý podľa nich hyzdí okolie a napríklad aj zakrýva výhľad na Trenčiansky hrad. "Mesto Trenčín vydalo k umiestneniu reklamy nesúhlasné stanovisko, rovnako ako Okresný dopravný inšpektorát. Zo zákona vyplýva, že my ako mesto Trenčín nie sme oprávnení ako cestný správny orgán dávať k takýmto veciam stanoviská," priblížil Rybníček s tým, že samosprávy sú v tomto prípade bezmocné. 

Ako dodal, stavebný úrad nemal po splnení všetkých náležitostí inú možnosť, ako vydať stavebné povolenie. "V prípade, že by sme stavebné povolenie nevydali, existujú rozhodnutia súdov, ktoré dali za pravdu tým, ktorí takéto billboardy stavajú. Hrozil by mestu jednoznačne dopredu prehratý súdny spor," zdôraznil primátor. 

Doplnil, že ide o jasný príklad toho, ako si štát cez Národnú radu SR v cestnom zákone ošetril možnosť určovať, v akej vzdialenosti, kde a či vôbec môžu byť billboardy umiestnené pri cestách. "Vyňali z tohto starostov a primátorov. Mrzí ma, že pred časom neprešiel návrh zákona vtedajšej podpredsedníčky parlamentu Renáty Zmajkovičovej, v ktorom sa uvádzalo, že mestá a obce by mali mať právo si určovať, kde a akým spôsobom môžu byť billboardy. Som presvedčený, že lobingom silných reklamných spoločností táto záležitosť vypadla," doplnil Rybníček s tým, že obyvatelia mesta obviňujú z umiestnenia bigboardov vedenie mesta a úradníkov, hoci tí tomu zabrániť nemohli. 

Spoločnosť LF Group podľa neho v rozpore so stavebným povolením doviedla k bigboardom elektrinu a umiestnila na ne svetlá, čo je podľa Rybníčka porušením stavebného zákona. Navyše podľa neho stavba ešte nie je skolaudovaná a už na nej visí reklama. 

"To už je arogancia. Dnes som dal na mieste vykonať prostredníctvom nášho stavebného úradu štátny stavebný dohľad. Ten môže stavebníkovi uložiť hneď dve pokuty. Jednu za to, že sa mení stavba v rozpore so stavebným povolením a druhú, že užíva stavbu bez kolaudačného rozhodnutia. V prvom prípade môže byť pokuta 66.000 eur a v druhom až do 165.000 eur," pripomenul Rybníček. 
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.