Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2016

Turecko už nie je bezpečné, odkazujú turistom kurdskí militanti

Sokoli slobodného Kurdistanu (TAK), odštiepenecká skupina kurdských militantov, sa dnes prihlásila k tohtotýždňovému útoku v Istanbule.

Bombový útok sa odohral 7. júna a jeho terčom bolo policajné vozidlo prevážajúce poriadkové sily. K atentátu došlo počas rannej dopravnej špičky na frekventovanej križovatke neďaleko Istanbulskej univerzity a námestia Beyazit. Zahynulo pri ňom 11 ľudí vrátane šiestich príslušníkov bezpečnostných síl. Ďalších vyše 30 ľudí bolo zranených.

TAK sa vo svojom vyhlásení obracia aj na všetkých zahraničných turistov, ktorí "sú v Turecku alebo si želajú do Turecka prísť". "Cudzinci nie sú naším terčom, ale Turecko už nie je bezpečnou krajinou," uvádza sa vo vyhlásení TAK zverejnenom na ich webovej stránke.

TAK spresnili, že útok bol pomstou za operáciu tureckých bezpečnostných zložiek v meste Nusaybin, ktoré leží na prevažne Kurdmi obývanom juhovýchode Turecka.

Velenie tureckých bezpečnostných síl tam od minulého roka opakovane vyhlasuje zákazy vychádzania, ktorých cieľom je potlačiť ozbrojené zrážky medzi kurdskými ozbrojencami a vládnymi silami. Konflikt, ktorý nabral na sile po stroskotaní krehkého prímeria vlani v júli, si vyžiadal už stovky obetí.

Inzercia

Odporúčame

Vo svete v súčasnosti pracuje 168 miliónov detí

Vo svete v súčasnosti pracuje 168 miliónov detí

Skoncovať s detskou prácou v zásobovacích sieťach sa musí stať vecou všetkých, zdôraznil v príhovore k Svetovému dňu boja proti detskej práci generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce (ILO) Guy Ryder.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.