Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2016

Washington súhlasil so začatím leteckých útokov na Taliban v Afganistane

Cieľom je rozšíriť právomoci amerických veliteľov o útoky na Taliban so zámerom zvýšiť podporu afganských jednotiek v prípade potreby v kritických operáciách pomocou amerických jednotiek už prítomných v krajine.

Biely dom odsúhlasil plány na rozšírenie vojenských kompetencií americkej misie v Afganistane o vykonávanie leteckých útokov zameraných voči cieľom fundamentalistickej organizácie Taliban. Nálety budú Američania vykonávať v prípade nutnosti a eskalácie násilia v stredoázijskej krajine, napísala agentúra AP.

Niekoľko nemenovaných armádnych predstaviteľov uviedlo, že toto rozhodnutie bolo prijaté v uplynulých dňoch. Jeho cieľom je rozšíriť právomoci amerických veliteľov o útoky na Taliban so zámerom zvýšiť podporu afganských jednotiek v prípade takejto potreby v kritických operáciách pomocou amerických jednotiek už prítomných v krajine.

Spojené štáty majú v Afganistane 9800 vojakov, do bojových operácií sa však priamo nezapájajú.

Podľa citovaného predstaviteľa rezortu obrany konečné rozhodnutie v tejto otázke ešte americké úrady neprijali. Vláda prezidenta Baracka Obamu sa však dlhodobo usiluje o rozšírenie kompetencií americkej armády pri pomoci afganskému vojsku.

Ozbrojené sily Spojených štátov v Afganistane majú mandát na vykonávanie vzdušných útokov na pozície teroristickej siete al-Káida a extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Nálety na Taliban sa však skončili po roku 2014.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.