Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. január 2006

Výzva s číslom 2006

Novoročné vydanie .týždňa v sebe nieslo istú dávku predpovedí. Okrem konkrétnych prognóz (kultúra, politika) sa tu objavila myšlienka o tom, že tento rok bude rokom o svedomí. Pričom Štefan Hríb nevzťahoval túto myšlienku len na zmluvu o výhrade svedomia. Mne sa zdá, že pointa tohto roku bude zvlášť...

Novoročné vydanie .týždňa v sebe nieslo istú dávku predpovedí. Okrem konkrétnych prognóz (kultúra, politika) sa tu objavila myšlienka o tom, že tento rok bude rokom o svedomí. Pričom Štefan Hríb nevzťahoval túto myšlienku len na zmluvu o výhrade svedomia.

Mne sa zdá, že pointa tohto roku bude zvlášť o svedomí kresťanov. Všetky výzvy totiž ukazujú na jedno: Pýtajú sa, ako sa zachováme. Aj samotný rok akoby sa pýtal, ako prijmeme jeho výzvy. Tieto otázky sa dotknú aj svedomia, aj ono bude chcieť vyjadriť svoj názor.
To svedomie, na ktoré sa chceme vďaka zmluve s Vatikánom odvolávať, k nám bude chcieť prehovoriť. Bude s nami sledovať každú udalosť a výzvu roku 2006.

Cítim, že tento rok bude chcieť naše svedomie, aby sme sa zodpovedne postavili k takým výzvam, ktoré budú meniť našu krajinu. V tomto roku sa môže rozhodnúť o viacerých veciach: Slovensko postupne liberálne alebo Slovensko bojujúce. Bojujúce s takým liberalizmom, ktorý už infikuje aj Českú republiku. A je lepšie bojovať, ako byť mŕtvy.
To bude jedna výzva, či chceme Slovensko bohatšie alebo radšej kultúrnejšie a morálne.

Správne kresťanské svedomie má na rozdiel od médií a iných hľadačov pravdy lepší prehľad a k pravde má určite veľmi blízko. Možno by bolo dobré si od neho poradiť. Ak by sa tak stalo, prejavila by sa tá kresťanská sila, ktorá je tu ukrytá roky. Škoda, že je zatiaľ len potencionálna. (I keď sa minulý rok v kampani proti reality show „trochu“ prejavila.)
A toto môže byť ďalšia výzva, pri ktorej bude na kresťanov svedomie tlačiť: Aby sa začalo Slovensko stávať krajinou reálne a viditeľne kresťanskou.

Ďalšou oblasťou, do ktorej bude chcieť svedomie kresťanov niečo povedať, budú médiá. Myslím tie kresťanské.
S dnešným stavom našich médií sa do nového roku veľmi optimisticky ísť nedá. Ak by sa zmýšľanie nepraktizujúcich kresťanov na Slovensku pod „tlakom“ svedomia prebralo, budú musieť v roku výziev nejako vyjadriť svoj názor. Obávam sa, že hlasovací lístok v septembri nebude stačiť.
Je smutné, že sme sa dostali do času skutočne veľkých výziev a problémov a my len ťažko dokážeme prebudiť vlažných kresťanov (ktorých je väčšina). Nemáme na to prostriedok. Nemáme médium.
Pochybujem, že dnešné kresťanské médiá dokážu pomôcť celoplošne a môžu osloviť širšie vrstvy veriacich. To, že nestačia, nie je iba ich chyba. Vskutku, chýba tu niečo, čo by pomohlo práve v takomto čase výziev a otázok (ako v cirkvi, tak i v spoločnosti). Chýba tu prostriedok (prostriedky) na posilnenie hlasu slušnosti a inteligencie pre správne smerovanie krajiny.

Ak to rozmeníme na drobné: Možno by „stačila“ televízia alebo periodikum určené pre širšie vrstvy. Takéto médium môže v prvom rade ukázať aj „papierovým“ kresťanom zmysel morálneho života, vykresliť pravdu o zmysle Cirkvi a života v nej. Môže ukázať, že ten, kto zmýšľa konzervatívne, nemusí byť spiatočnícky. V podstate treba niečo, čo vráti vnímaniu viery a cirkvi na Slovensku akúsi šťavu. Ak sa tento krok podarí, prostriedok na vyjadrenie názoru a spoločného hľadania kresťanov je pripravený na ďalšiu etapu z cesty, na ktorej Slovensko kráča za pravou slobodou, kultúrou a prosperitou. Morálna prosperita je tá, ktorú treba nájsť čo najskôr.

Prišiel rok 2006. Svedomie je pripravené, výzvy čakajú len na svoje chvíle a je na nás, ako budeme počúvať, hovoriť, písať a svedčiť.

Pavol Rábara
Autor je študent gymnázia.

Inzercia

Odporúčame

Ako sme (ne)cestovali s Ryanair-om

Ako sme (ne)cestovali s Ryanair-om

Oslo, hlavné mesto Nórska – severskej krajiny, ktorá nás lákala už veľmi dávno. Pútavé obrázky na internete a články cestovateľov nás len utvrdili, že túto krajinu treba vidieť. Vybrali sme si s priateľkou trochu netypický dátum 13. január. Ľudia nám síce hovorili, že tam bude v tom čase „kosa“ ...

Krutosť

Krutosť

Kde sa v človeku berie krutosť? Ako je to možné, že koruna tvorstva, vrchol stvorenia, je krutým, bezcitným a brutálnym tvorom? Slovenská televízia v uplynulom období ponúkla hneď viacero znázornení, ako môže vyzerať krutosť. V dokumente MacIntyre Undercover reportér Donal MacIntyre navštívil ústav...

Zomrel svedok nádeje

Zomrel svedok nádeje

V roku 2005 nás predišiel na ceste do večnosti Svätý Otec Ján Pavol II. Posledné chvíle jeho života boli sprevádzané bolesťou a utrpením. Začiatkom roka 2005 choroby oslabili telo Karola Wojtylu „Odkedy som aj ja v posledných rokoch niekoľkokrát mal skúsenosti s chorobou, stále viac som spoznával...