Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2016

O podporu na slovensko-poľský plynovod požiadame Brusel v jeseni

Práce na slovensko-poľskom plynovode pokračujú. "Prepojovací poľsko-slovenský plynovod pripravujeme spolu s našimi kolegami. Momentálne prebieha inžiniering, na ktorý sme dostali aj dotáciu z Európskej únie. Pripravujeme stavebné povolenie," uviedol generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič počas dnešnej návštevy prezidenta SR Andreja Kisku vo Veľkých Kapušanoch.

"Plánujeme spolu s poľskými kolegami na jeseň tohto roku podať do Bruselu žiadosť o podporu na reálnu implementáciu toho projektu, na práce z fondu na podporu infraštruktúrnych projektov CEF (Connecting Europe Facility). Na jeseň, ak by sme dostali dotáciu, urobili by sme finálne investičné rozhodnutie podľa stavu trhu a reálne by sa začalo s prácami od budúceho roku. Momentálne je harmonogram nastavený tak, že predpokladáme spustenie projektu do prevádzky na konci roku 2019," priblížil Ňukovič.
      

Potrebný objem financií na výstavbu plynovodu Ňukovič nespresnil. "To musíme nechať, až keď vyhodnotíme všetky podklady pre spomínanú žiadosť. Tá sa má podávať až na jeseň, takže chystáme tzv. Open Season - záväzný prieskum trhu," vysvetlil.
      

"Ten objem závisí od toho, koľko je trh reálne schopný objednať si (prepravnej) kapacity. Zvyšok kapacity by slúžil na tzv. bezpečnosť, čo je niečo, čo neprináša komerčný úžitok, ale je to niečo, čo každá krajina potrebuje a čo je aj hlavný headline EÚ. Na to slúži CEF fond," dodal.
      

Eustream 7. júna 2015 informoval, že projekt slovensko-poľského plynárenského prepojenia získal finančnú podporu z EÚ na prípravné štúdie a výkon inžinierskych činností. Eustream a prevádzkovateľ poľskej prepravnej siete Gaz-System S.A. podpísali s Výkonnou agentúrou EK pre inováciu a siete (Innovation and Networks Executive Agency-INEA) trojstrannú dohodu o finančnej pomoci z EÚ na projekt "Vypracovanie projektovej dokumentácie a výkon inžinierskych činností pre poľsko-slovenské prepojenie plynárenských sietí".
      

Na základe tejto dohody projekt získal finančnú podporu z EÚ vo výške 4,6 milióna eur v rámci fondu s názvom Connecting Europe Facility. Prípravné práce projektu dostali maximálny podiel finančnej podpory, ktorý poskytuje EÚ na štúdie, a to 50 %. Eustream získal 2,33 milióna eur a Gaz-System 2,26 milióna eur z celkovej sumy.
      

Obojsmerný slovensko-poľský plynovod prepojí slovenskú kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celková dĺžka prepojenia je 164 kilometrov (km), z toho je 106 km na slovenskom a 58 km na poľskom území. Projekt plynárenského prepojenia zahŕňa aj nevyhnutné posilnenie vnútroštátnej plynárenskej siete v juhovýchodnom Poľsku, výstavbu kompresorovej stanice v Strachocine, úpravu existujúcej kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch a výstavbu meracej stanice v blízkosti slovensko-poľskej štátnej hranice.
      

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v SR. Jeho hlavným poslaním je preprava plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2332 km a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 550 MW.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.