Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2016

Drucker by chcel riešiť tému poplatkov u lekára koncom tohto roka

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) chce urobiť poriadok v poplatkoch u lekára. Legislatívnu úpravu plánuje vláde predložiť koncom tohto roka. Poplatky v ambulanciách sa cez novelu zákona naposledy upravovali asi pred rokom. Dlhodobo ju kritizujú lekári či niektorí pacienti. Nepáči sa im napríklad, že právnou úpravou sa zrušila možnosť prednostne sa objednávať za poplatok. Lekári tvrdia, že bol po tom dopyt. Pacientske organizácie zase poukazujú na to, že niektorí lekári aj tak vyberajú poplatky, za čo nemajú, a pri tých povolených si mali výrazne navýšiť cenu. Podľa niektorých vyšších územných celkov (VÚC) je v poplatkoch chaos.

"Pripravujeme riešenie, ktoré bude vyhovovať pacientom aj poskytovateľom zdravotnej starostlivosti," povedal Drucker. Ku konkrétnemu riešeniu sa zatiaľ nechcel vyjadriť. Nedávno však pripustil že rezort uvažuje aj o zavedení prednostného vyšetrenia za poplatok po ordinačných hodinách lekára. To ale kritizoval Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). "Po skončení ordinačných hodín máme inú prácu," odkázal ZAP s tým, že treba napríklad zabezpečovať chod ambulancie - od nákupu liekov cez vykazovanie do zdravotných poisťovní až po prípravu ambulancie na ďalší deň. Rezort je podľa Druckera zatiaľ v štádiu analýz a diskusií.
      

Poriadok v ambulanciách by pomohol urobiť takzvaný "pozitívny zoznam výkonov", za ktoré si možno vypýtať peniaze. Poukázala na to nedávno Jana Ježíková, riaditeľka odboru zdravotníctva na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). "Ak štátu záleží na sociálnej ochrane pacienta, mohol by určiť i maximálnu výšku poplatku," povedala. Pacienti sa so sťažnosťami na lekára podľa nej obracajú na BSK často a vo vysokom počte. Ide o stovky telefonátov mesačne. Sťažujú sa napríklad na to, že lekári si pýtajú viac za výkony, ktoré pred platnou novelou zákona neboli veľmi drahé. BSK za tento rok prijal 36 oficiálnych sťažností, z toho v štyroch začal správne konanie a 17 podnetov má rozpracovaných.
      

Asociácia súkromných lekárov (ASL) dlhodobo upozorňuje, že ak zdravotné poisťovne ambulanciám preplatia všetko, čo urobia a v reálnej cene, tak by občan vôbec nemusel platiť. Človek, ktorý chce zdravotnú starostlivosť na presný čas, by ju mal podľa Radoslava Herdu z občianskeho združenia Slovenský pacient dostať. Navrhuje však, aby si lekári mohli ordinačné hodiny rozdeliť na polovicu. Teda na časť, za ktorú je si možné zaplatiť a na časť, za ktorú nie. "Bol by som však oveľa radšej, keby manažment pacienta nebol spoplatnený. Sú lekári, ktorí si to vedia zorganizovať aj bez poplatku, povedal.
      

Právnu normu má posúdiť aj Ústavný súd SR, na ktorom ju napadol prezident Andrej Kiska. Poplatky sa podľa jeho slov vymkli absolútne spod kontroly. Riešenie vidí v zozname tých poplatkov, ktoré sa vyberať môžu a v zakázaní ostatných. "Nepotrebujeme čakať na výsledok rozhodnutia Ústavného súdu," poznamenal nedávno prezident.
 

Inzercia

Odporúčame

Stredoškolákov čaká druhé kolo prijímacích skúšok

Stredoškolákov čaká druhé kolo prijímacích skúšok

Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) ponúkajú v školskom roku 2016/2017 pre absolventov základných škôl 159 tried prvých ročníkov v dennej forme štúdia. Pre uchádzačov o osemročné štúdium na gymnáziu je to 16 tried. TASR o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Česi Saganovi veľké šance nedávajú: "Taká príprava nestačí"

Česi Saganovi veľké šance nedávajú: "Taká príprava nestačí"

Českí reprezentanti v horskej cyklistike nedávajú Petrovi Saganovi veľké šance na úspech na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Zhodli sa na tom, že krátka príprava po náročnej Tour de France nebude dvadsaťšesťročnému pretekárovi stačiť na to, aby bojoval o popredné umiestnenie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.