Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
09. jún 2016

Dánsko zažíva baby boom, ľudí presviedčajú aj reklamou

V lete sa narodí v Dánsku o 1200 detí viac, ako to bolo v rovnakom období minulého roka. Zaujímavé je, že presne pred deviatimi mesiacmi televízia spustila kurióznu kampaň na podporu demografie.
Dánsko zažíva baby boom, ľudí presviedčajú aj reklamou

Foto: TASR/Milan Kapusta

Toto leto sa dánske pôrodnice pripravujú na extra silnú sezónu. Kliniky prijímajú nové pôrodné asistentky, pribúdajú nemocničné lôžka. V mesiacoch jún, júl a august sa totiž v Dánsku vo veľkom rodí.

Denník Politiken informuje, že v porovnaní s minulým letom sa narodí tento rok o 1 200 detí viac. Nie je to málo pre krajinu s 5,7 milióna obyvateľov. Ak by bol tento vývoj nástup nového spoločenského trendu, znamenalo by to podľa dánskeho denníka, že len v roku 2016 pribudlo 60-tisíc nových obyvateľov, teda desaťpercentný nárast pôrodnosti za jeden rok.

Takýto výkyv demografickej krivky Dánsko v posledných rokoch ešte nezažilo. Miestne elity si lámu hlavy nad tým, čo sa to stalo, že Dánky opäť rodia deti. Doteraz tam totiž platilo to, čo vo zvyšku vyspelej Európy – dramatický pokles pôrodnosti. Rovnako ako u nás, aj tam už dlhodobo riešili, ako tento prepad ovplyvní sociálny systém a budúcnosť krajiny.

Na jednu ženu pripadá v Dánsku ešte aj tak vcelku slušné číslo 1,7 dieťaťa (na Slovensku je to len 1,3). Pre informáciu, spoločnosť na prežitie potrebuje podľa odborníkov zabezpečiť aspoň 2,1 dieťaťa na ženu.

Televízny spot provokačne vyzýval mladých, aby zabezpečili vnúčatko svojim osamelým rodičom (anglické titulky).

Do kampane za vyššiu pôrodnosť sa zapojili aj  verejnoprávne médiá. Presne pred deviatimi mesiacmi prišli s reklamným šotom, ktorého slogan znel „Do it for mom“ (urob to pre svoju mamu), vyzýval jasným a zároveň ironickým spôsobom mladých, aby zabezpečili vnúčatko svojim osamelým rodičom.

Inzercia

„Sociálny systém v Dánsku je pod tlakom. Napriek malému pokroku sa už nerodí dosť detí. Toto sa týka nás všetkých. Ale kto trpí najviac, sú asi naše mamy, ktoré nikdy nebudú mať vnúčatko,“ hlásala z éteru spomínaná reklama.

Zmerať, aký presne kampaň mala účinok, sa nedá. Dobre však odráža atmosféru verejnej debaty, kde téma pôrodnosti rezonuje. A zdá sa, že sa stretáva aj s reakciou obyvateľov. 

Pôrodnosť mierne stúpala už v roku 2014, v tomto roku je rast ešte výraznejší, za prvé tri mesiace roku 2016 sa už narodilo o tisíc detí viac ako rok predtým.

Dáni sa vrátili k plodeniu detí a či už to bolo kvôli láske k starým mamám alebo len kvôli zlepšenej ekonomickej situácii, je v podstate jedno. Jednoducho, je to dobrá správa pre krajinu.

Odporúčame

Boli sme dvaja

Boli sme dvaja

Mnohí z nás mali svoje dvojča, len o tom nevedia. Až moderným ultrazvukom sa darí zachytiť, že matka počala dvojčatá, no jeden plod v prvých týždňoch tehotenstva odumrel. Aký to má vplyv na dvojča, ktoré prežilo?