Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2016

Saudská Arábia sa púšťa do prestavby národnej ekonomiky

Cieľom je znížiť závislosť kráľovstva na ťažbe a predaji ropy. Štátne výdavky sa majú do roku 2020 znížiť o 40 %, mimo verejného sektora sa má vytvoriť 450.000 pracovných miest.

Saudskoarabský kabinet na rokovaní v noci na utorok (7.6.) schválil ambiciózny plán prestavby národného hospodárstva krajiny. Informuje o tom rakúsky denník Die Presse. Jeho cieľom je znížiť závislosť kráľovstva na ťažbe a predaji ropy. Realizácia plánu má viesť ku zníženiu štátnych výdavkov a povzbudiť rast súkromného sektora.

Vládne zámery sa v nasledujúcich piatich rokoch majú dosiahnuť štátnou podporou 63 miliárd eur. Krajina má ciele reforiem zhrnuté v Národnom transformačnom programe 2020 (NTP). Jeho hnacou silou je 30-ročný zástupca korunného princa Mohamed bin Salman, ktorý predstavil tézy projektu v apríli.

Kabinet na zasadnutí schválil 543 jednotlivých iniciatív a do ich realizácie sa zapojí 24 štátnych úradov. Štátne výdavky sa majú do roku 2020 znížiť o 40 %. Program hovorí o vytvorení 450.000 pracovných miest mimo verejného sektora.

Saudská Arábia čelí výzve klesajúcich príjmov za predaj ropy a rýchlo rastúcemu počtu obyvateľstva. Viac ako polovica je mladšia ako 25 rokov.

Minister energetiky Chalid al-Falih v utorok oznámil, že vznikne niekoľko priemyselných miest a bude v nich 150.000 pracovných príležitostí. Jestvuje aj plán na vybudovanie niekoľkých lodeníc, v ktorých by malo pracovať 80.000 ľudí. V blízkej budúcnosti majú vzrásť príjmy z exportu neropnej produkcie takmer o 100 %.

Príjem štátu za predaj ropy sa v porovnaní s rokom 2014 znížil o 50 %.

Štát chce financovať program prestavby národného hospodárstva predajom menšej časti akcií štátneho ropného koncernu Aramco na burzách. Plánuje tiež vytvoriť štátny investičný fond s vlastným kapitálom takmer 1,8 bilióna eur. Ak naozaj vznikne, bude svojho druhu najväčším na svete.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva