Kaliňákov bod zlomu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kaliňákov bod zlomu

Pavol Paška a Robert Kaliňák počas čakania na výsledky vo Voľbách do orgánov samosprávy obcí 2014. Košice, 15. novembra 2014 FOTO TASR - František Iván

Hoci ho neodvolali, je dnes najzraniteľnejší, aký kedy bol. A do volieb ešte pár silných úderov príde. Pavol Paška si prešiel niečím podobným.

Keď odstúpil Pavol Paška, bolo to krátko po tom, ako vznikol krik okolo nákupu predraženého CT prístroja. No ak sa na to pozrieme s nadhľadom, kauza CT bola banalita. „Marža“ sa rátala na státisíce eur, nie na milióny.

Jeho prepojenie s prípadom bolo zahmlené, nikto ho nenahral, ako niečo dohaduje, nenašiel jeho údaje v digitálnom dokumente, neprichytil pri preberaní peňazí. Kauza CT bola príliš banálna, aby pre ňu odstúpil predseda parlamentu. Paška musel odstúpiť, pretože kritická časť verejnosti uverila, že sa na zdravotníctve priživuje veľkou lyžicou a nič za to do systému nevracia a strane sa to vracalo zo všetkých strán.

Postupne k bodu zlomu

Tento jeho imidž vznikal veľmi postupne. Keď v roku 2006 nastúpila prvá Ficova vláda, bol Paška málo známy. Taký politológ-amatér, s prejavom regionálneho aparátčika. Až postupne sa začalo kryštalizovať, čomu všetkému sa stačí venovať a s kým je poprepájaný.

Nikdy sa nenechal do ničoho priamo zavliecť, prepojenia na jeho osobu boli veľmi nepriame. Len postupne, vďaka šuškande ľudí fungujúcich v zdravotníctve, sa začalo ukazovať jeho postavenie. Hovorilo sa o jeho maržiach pri dodávkach liekov, prístrojov, o mýte, ktoré bolo treba zaplatiť z každej väčšej investície v rezorte, o jeho personálnych nomináciách.

Na jeho vplyv a požiadavky sa začali off record sťažovať aj najvplyvnejší ľudia v sektore vrátane tých z Penty či napríklad ľudia okolo Andreja Kisku, ktorí sa v tom čase venovali detským onkologickým pacientom a rozbiehali niekoľko pridružených projektov, z ktorých najväčší mala byť detská nemocnica, čo však nevyšlo.

Postupne pribúdalo toľko potvrdení o Paškovom angažovaní v zdravotníctve, že sa prelomilo tabu nepriameho dôkazu a začalo sa o ňom otvorene hovoriť ako o šedej eminencii zdravotníctva.

Najprv opatrne, aby v prípade, že to začne riešiť cez súdy, neboli formulácie príliš rizikové, keďže priamych dôkazov veľa nebolo. No postupne sa začalo pritvrdzovať, až sa o ňom v druhej Ficovej vláde úplne otvorene hovorilo, že rozkráda zdravotníctvo a nemá v tom mieru. Pribúdalo aj rozličných konštrukcií, ako to robí, názvy firiem a mená ľudí, s ktorými mal byť spojený. Jeho neurčité pokusy o vysvetlenie i taktika radšej nič nekomentovať podozrenia v podstate potvrdili.

Až sa dostal za svoj bod zlomu, keď začal byť pre stranu viac príťažou ako prínosom.

Rešpekt voči jeho vysokej pozícii sa aj v strane i širšej verejnosti zmenil na hnev a pohŕdanie priamo voči jeho osobe. Pre stranu sa stal príťažou, pre straníckych oponentov oslabenou korisťou. Až bol donútený to vzdať. 

Už to cíti

Robert Kaliňák mal dlho našliapnuté stať sa Ficovým pokračovateľom. Vedel to s médiami, je bystrý (je členom Mensy), charizmatický a občas to vyzeralo, že koná dokonca štátnicky. Vo voľbách 2012 získal prednostné krúžky od polmilióna obyvateľov.

Aj okolo neho sa od začiatku vykryštalizovali biznis prepojenia presahujúce jeho rezort. Mal napríklad veľký dosah na IT biznis aj mimo vlastného rezortu, štátni nominanti vo firmách, ktoré spoluvlastní štát (napr. SPP), dostávali prezývku „kaliňákovci“. Jeho charizma a presvedčivosť však toto všetko bez problémov prebili.

Dal si záležať, aby sa vždy ukazoval tam, kde bolo treba riešiť krízy. Záplavy, nešťastia, komplikované autonehody... tam všade uisťoval, že pomoc je na mieste. Dokázal vytvoriť dymovú clonu veľkých reforiem (ESO). Dlho bol dokonalým kandidátom pre prípad, že by sa Robert Fico napríklad rozhodol z politiky odísť.

No sám cíti, že zažíva bod zlomu. V Smere sa pokúša o posilnenie spojenectiev, ktoré predtým pre neho nebolo kľúčové. Zdieľať

No trvá to už príliš dlho a dnes je v tej istej fáze, ako bol Paška, keď sa začal jeho pád. Rešpekt voči Kaliňákovmu postaveniu sa mení. Cítia to už aj vo vnútri strany, kde sa boja, či odhalenie ďalších škandálov nestiahne stranu dole. V nej navyše cítiť nervozitu aj z narastajúceho sebavedomia SNS, ktorá už ťaží percentá na úkor Smeru.

Kaliňák je stále veľmi silný, má partnerské vzťahy s najsilnejšími biznis ľuďmi v pozadí strany, blízky vzťah s premiérom, stále silnú podporu aj v strane, najlepší prehľad o fungovaní dôležitých prepojení v krajine.

No sám cíti, že zažíva bod zlomu. V Smere sa pokúša o posilnenie spojenectiev, ktoré predtým pre neho neboli kľúčové – napríklad s Markom Maďaričom. No dnes je najzraniteľnejší, aký kedy bol. A do volieb ešte pár silných úderov príde.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo