Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. jún 2016

Kaliňákovo osobné čaro zlomilo mnohých

Ministra vnútra nepoznám osobne, ale jeho osobou som svojsky fascinovaný (+ fotogaléria nevšedných fotiek dlhej kariéry Roberta Kaliňáka).
Kaliňákovo osobné čaro zlomilo mnohých

24. august 2014: Robert Kaliňák s vedrom vody počas charitatívnej akcie Ice Bucket Challenge. TASR/Vladimír Benko

Keď som predvčerom sledoval odvolávanie Roberta Kaliňáka, rozmýšľal som chvíľu, ako sa na svet okolo seba pozerá on sám. V čom sa vidí taký dobrý, kde má svoje čaro. A to bez irónie. Pretože on ho má.

Viem  to už vyše desať  rokov. Bolo to niekoľko rokov predtým, ako sa Kaliňák stal prvýkrát ministrom vnútra. Bol vtedy opozičným poslancom, mladým a majetným podnikateľom, vždy usmiatym. Myslím, že to bol vtedy Peter Zajac, kto generáciu mladých suverénov Kaliňáka a Počiatka nazval zlatou mládežou. Na veľa si vždy trúfali a veľa vždy dosiahli. Vedeli sa orientovať, napríklad na koho sa obrátiť, aby vybavili, čo treba. Ničoho sa neštítili a vedeli si užívať život. Motorky, jachty, dobrodružstvo, luxus.

V niečom podstatnom sa Kaliňák s Počiatkom vždy líšili od povedzme Marka Maďariča a neskôr Petra Kažimíra. Viac sa vždy podobali na Martina Glváča alebo Moniku Beňovú, aj keď v sebe mali vždy viac ľahkosti a uvoľnenosti, a na rozdiel od týchto podnikateľov vedel Robert Kaliňák vždy vyžarovať niečo – prepytujem – sociálne.

A práve to považujem za kľúč k jeho osobnosti.

31. december 2003: Robert Kaliňák s jednou z vtedajších celebritiek. TASR/ Zuzana Čižmáriková

Kaliňák svojho času „nadbiehal“ ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi, pre ktorého som vtedy pracoval. Palko robil niekoľko nepopulárnych reforiem na ministerstve vnútra, Kaliňák – vtedy čerstvo zvolený poslanec – sa snažil pôsobiť korektne a odborne a niektoré Palkove kroky podporoval. Na konflikt sa vtedy ešte necítil, keď bol zvolený za poslanca, mal len 31 rokov. Počkal si na neskôr, cítil, že čas je na jeho strane. Keď ale túžil s Palkom nadviazať osobnejší kontakt, Palko to rázne odmietol. Až neskôr vyšlo najavo, že toto obdobie sa trochu podozrivo krylo s obdobím, keď polícia začala vyšetrovať kauzu, ktorá sa Kaliňáka dotýkala.

Palko sa, samozrejme, s Kaliňákom nikdy „nepobratal“, na to bol jednak profesionál a jednak politicky skúsený muž. Napokon, svoj názor na neho zhrnul v októbri 2006, keď na adresu Ficovho chránenca povedal, že sa nikdy nemal stať ministrom. Palkov argument vtedy nebol len politický, ale aj morálny: Muž, okolo ktorého minulosti panujú také vážne pochybnosti, nemôže niesť zodpovednosť za políciu, pretože ju „zneisťuje“. Každý, kto pozná niekoľkých policajtov a nie sú jeho rodinnými príbuznými, vie, o čom je reč.

Kaliňák – vtedy čerstvý minister – Palkovo obvinenie bez väčších problémov ustál. Jeho hviezda rástla. Niektoré novinárky, ako Vanda Vavrová, ho pravdepodobne zbožňovali (kauza bejby), iné ho považovali za dobrý a užitočný zdroj (Monika Tódová) a ochotne sa s ním stretali. On ale k novinárom pristupoval vždy inak ako oni k nemu. Videl v nich istým spôsobom sociálny kapitál.

1. december 2002: Robert Kaliňák s vtedajšou podpredsedníčkou strany Monikou Beňovovu na programovej konferencii Smeru. TASR/ Vladimír Benko

A treba povedať, že Kaliňákovo fluidum fungovalo. Vždy vedel, ako si rýchlo potykať, vždy pôsobil priateľsky a milo. Ochotne si potykal aj s ľuďmi nižšie postavenými, napríklad okolo Pavla Hrušovského, aby bol proste „Kali“. Napokon, naduto a povýšenecky v osobnom kontakte nikdy nepôsobil. V tom bol sám sebou.

A viete, kto na neho nedá dopustiť? Jeho priami podriadení, najbližší okruh aj tí, ktorí ho stretávajú na chodbách na Pribinovej ulici. Majú ho radi. Nefalšovane. A on sa – aspoň o mnohých z nich – vie postarať. A vie byť štedrý.

Poznal som jedného zamestnanca ministra vnútra, voliča pravice, ktorému úprimne prekážalo, ako vládne prvá vláda Roberta Fica. Práca na rezorte ho ale bavila, on dúfal v zmenu, a keď o štyri roky – po voľbách 2010 – prišla, čakal ho šok.

Najskôr sa tešil z príchodu Daniela Lipšica, ale krátko nato mi povedal, že Lipšic sa správa horšie ako Kaliňák. Reč je, samozrejme, o osobnom kontakte a vyžarovaní. Inak, boli neporovnateľní, s Lipšicom sa vrátil do polície Jaroslav Spišiak, Lipšicovo a Kaliňákovo poňatie rezortu je dosť odlišné. A predsa.

Ak si neuvedomíme túto devízu Roberta Kaliňáka, jeho čaro, nepochopíme jeho osobnosť. Rovnako je to s jeho druhou vlastnosťou. Kaliňák vie mať vplyv, vie si vypýtať a vie zabezpečiť.

20. október 2004: Robert Kaliňák a jeho prejav solidarity s Bélom Bugárom a Gyulom Bárdosom pred sídlom SMK po náhlom výbuchu plynu. TASR/ Daniel Veselský

Inzercia

Vnímal som to, keď sa s Robertom Kaliňákom spriatelil Štefan Hríb. Štefanovi išlo o jeho televíznu reláciu, Kaliňáka občas rád pozval, inokedy ho vo svojom editoriáli pochválil za reformu Eso, ale to boli len prostriedky. Cieľ bol iný. A Kaliňák tomu rozumel. Nevynucoval si pozornosť, nechodil na večierky Týždňa, aj keď bol pozvaný, myslím si, že dokonca chápal, že Týždeň bojuje za Hedvigu Malinovú, hoci to bola jeho kauza. Stačilo mu menej. Mal na to cit.

Druhou kľúčovou vlastnosťou Roberta Kaliňáka sú vzťahy. Mocné a dlhodobo tvorené vzťahy. Niektoré z nich majú skôr formálny, iné neformálny význam. Všimli si to už mnohí a dá sa to len podpísať. Kaliňák dokázal na viaceré rezorty dostať svojich ľudí a zabezpečiť, aby robili prácu, ktorú od nich očakával. A oni to robili – potichu a bez škandálov. Profesionálne, pýta sa dodať. Takto fungoval v slovenskej politike iba jeden muž, volal sa Pavol Paška.

A práve v tom je Robert Kaliňák taký iný aj od Marka Maďariča, ktorý nikdy podobnú ambíciu ani nemal, alebo od Petra Kažimíra, ktorý síce kariérne pomohol Petrovi Pellegrinimu, ale nikdy z toho nič nemal.

12. september 2006: čerstvý minister vnútra Robert Kaliňák s premiérom Robertom Ficom obviňujú Hedvigu Malinovú. TASR/ Štefan Puškáš

Lenže niečo sa mení. Kamarátske väzby sú mocné, ale keďže aj kamaráti majú svojich kamarátov, musí to mať svoje dôsledky. Posledná schôdza o jeho odvolávaní to ukázala.

Navyše Kaliňák narazil na niekoľko nových prekážok.

Tou prvou bol ponížený Pavol Paška, ktorý musel z vrcholovej politiky odísť a ktorý si „s Kalim“ nikdy až tak nerozumel. Malo to svoj dobrý dôvod.  

Ten druhý sa volá Igor Matovič a jemu podobní šaškujúci politici. Tí síce na jednej strane pôsobia teatrálne, ale svoju kariéru založili na odlíšení od Kaliňáka – a robia to dôsledne.

Pre každého politika bolo vždy trestom, ak sa dostal do televíznej diskusie s Robertom Kaliňákom, on totiž na obrazovke „ide ako stroj“ – je nezastaviteľný. Bez problémov dokáže hovoriť dve tretiny celkového času, aj viac. Ľahšie prerušíte moderátora ako Kaliňáka. Ale Matovič ho v jeho obľúbenej disciplíne porazil. Opakovane.

Tretí problém je najvážnejší: čas. Robert Kaliňák je vo vrcholnej politike už 14 rokov. Je to nadpriemerný výkon, ale má svoju cenu. Tou je nielen opozeranosť, rastúci počet káuz, ale aj postupná strata citlivosti. Kedysi, napríklad po zásahu polície proti demonštrantom, kde došlo k napadnutiu jednej demonštrujúcej, nemal minister Kaliňák problém klamať. Dokázal si vymýšľať tak presvedčivo, že by azda aj sám prešiel na detektore lži. Ale aj tento spôsob ho dobieha. Slová nie sú iba zhluky písmen, majú svoj obsah.

7. jún 2016: Robert Kaliňák s ministrom kultúry Markom Maďaričom počas schôdze parlamentu o odvolávaní ministra vnútra. TASR/ Pavel Neubauer

Dnes sa napríklad zdá, že Kaliňák už nebude nástupcom Roberta Fica v čele Smeru, keď sa ten rozhodne odísť. Ešte donedávna to platilo, dnes sú už iní kandidáti.

A Robert Kaliňák vie, že keď politik prestáva rásť, chvíľu ešte dokáže stáť, ale potom to už ide z kopca. A keďže on osobne Igorom Matovičom nepochybne pohŕda, musí ho urážať, že z politiky bude raz odchádzať kvôli kriku takýchto ľudí. 

Veď sa len na to pozrite jeho očami a uznajte: nesiahajú mu ani po päty...

 

Odporúčame