MediaPub: Ako odfotiť krik a kto je naozaj drsný fotograf

Dnes o fotkách pokojných a tých druhých a tiež o Herkulovi s objektívom.

Minulý týždeň v piatok vyhlásili najkrajšiu novinársku fotografiu za rok 2009. Z výsledku bol prekvapený aj samotný víťaz. Talian Pietro Masturzo fotí totiž na voľnej nohe a doteraz niečo tak prestížne nevyhral. Z vyše 100-tisíc snímok vybrala porota práve TÚTO.

Iránska žena kričí na protest zo strechy svojho domu po sporných prezidentských voľbách. Žurnalistická fotka roka (World Press Photo) sa dotýka témy, ktorá vo svete najviac rezonovala. Pred rokom si prvenstvo odniesol policajt v opustenom dome, ktorý musela americká rodina opustiť pre krízu. Za rok 2007 zvíťazila fotka vojaka v Afganistane, rok predtým dominovali návštevníci zničeného mesta Bejrút, ktoré poznačila vojna s Izraelom. A tak ďalej...

Mne osobne sa z tohtoročnej víťaznej galérie (v desiatich kategóriách ocenili až 63 fotiek) páčila táto s americkým bombardérom preletujúcim nad kalifornský štadión Rose Bowl. Romantika, že? Alebo akčný rybárik. Alebo všetky...

Menej divoké povahy sa venujú napríklad architektúre. Pre tých máme tiež galériu. Zásadný rozdiel je v tom, že pri takýchto fotkách máte dosť času na ich vyhotovenie.

Opačný problém má chlapík menom James Nachtwey. Neviem, ako tento fotograf agentúry Magnum a magazínu TIME funguje, ale pri pohľade na jeho snímky by ma vôbec neprekvapilo, ak by nemal žalúdok. Získal 2.miesto World Press Photo v roku 1994 za fotku zmrzačeného muža z Rwandy.

A ešte video, na ktorom vidíme Jamesa v akcii aj s jeho snímkami. Uvidíte zábery z kamery, ktorú ma James umiestnenú na foťáku. Drsný chlap.

Palo Rábara
Foto: Flickr.com

Každý štvrtok na Postoy.sk o médiách. Raz zľahka, inokedy vážnejšie.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo