Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2016

Kaliňák zostáva vo funkcii, koalícia ho podržala

Lipšic ukázal záznam, ktorý má dokazovať Bašternákove známosti na polícii.

Kaliňák zostáva vo funkcii, koalícia ho podržala

 Minister vnútra Robert Kaliňák čelil dnes pokusu o odvolanie pre daňovú kauzu Bašternák. Opozícia tvrdí, že zasahoval do vyšetrovania. 21:30 Minister vnútra Robert Kaliňák zostáva vo funkcii. Za jeho zosadenie z vládneho postu pre daňovú kauzu Bašternák hlasovalo len 58 členov snemovne zo 138 prítomných.

Kaliňákovo odvolanie podporili všetci prítomní poslanci OĽaNO-NOVA, ĽSNS, z SaS sa zdržal len Alojz Baránik, za odvolanie bola aj väčšina klubu Sme rodina a traja nezaradení. Proti boli všetci prítomní koaliční poslanci Smeru-SD, SNS, Mostu-Híd a #Siete.

17:10 Pokus o odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) je len čistokrvná pomsta lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča za to, že polícia vyšetruje Matovičovo účtovníctvo. Myslí si to odvolávaný šéf rezortu vnútra.

"Cieľ tejto schôdze je vybaviť si osobné účty Igora Matoviča so mnou a pošpiniť súčasnú vládu. Je to čistokrvná pomsta Igora Matoviča. Predstavil ma tu ako satana. K tomu sa ani nedá vyjadriť," vyhlásil Kaliňák, ktorý odmieta obvinenia, že zasahuje do vyšetrovania daňovej kauzy Ladislava Bašternáka.

"Nemám informácie o kauzách, nechcem ich mať, lebo to nie je moja úloha. Nie je to úloha ministra," povedal Kaliňák s tým, že kauzy, do ktorých sa zaplietli politici, sa skončili zle. Zdôraznil, že vyšetrovanie majú na starosti vyšetrovatelia a prokurátori, teda orgány činné v trestnom konaní.

Kaliňák naďalej trvá na tom, že obvinenia voči nemu sú vymyslené. "Viazanie káuz na mňa je vymyslené," vyhlásil Kaliňák. Doteraz sa podľa vlastných slov nedozvedel žiadny dôkaz o tom, akým spôsobom mal zasahovať do vyšetrovania Bašternákovej kauzy. Minister chce, aby boli kauzy vyšetrené. Zároveň poukázal na opatrenia minulej vlády, ktoré viedli k zníženiu daňových únikov.

V súvislosti s úradným záznamom, ktorý hovorí, ako sa mal Bašternák snažiť cez svoje známosti na polícii vybavovať neplatenie pokuty, Kaliňák uviedol, že on má iný dokument ako Lipšic. Ten neobsahuje časť o nátlaku na policajtov a je podpísaný oboma policajtmi, ktorí v prípade vystupovali, a je súčasťou spisu. Lipšica obvinil z toho, že pracuje s falzifikátmi.

13:30  Opozícia tvrdí, že Ladislav Bašternák má prepojenia na policajných funkcionárov. Daniel Lipšic dnes v pléne dokladoval úradným záznamom z polície z bratislavského Nového Mesta. Vyplýva z neho, že policajný funkcionár žiadal policajnú hliadku, ktorá zadržala Bašternáka pre porušenie cestných pravidiel, aby Bašternáka nechala tak. "Je to náš človek," píše sa v zázname, z ktorého citoval Lipšic.

Bašternáka policajná hliadka zastavila 29. júna 2012 po tom, čo pri šoférovaní prešiel cez plnú čiaru. Nemal zapnutý ani bezpečnostný pás a okrem iného neposlúchol výzvu polície, aby vypol motor. Policajti mu chceli dať pokutu 150 eur. Bašternák niekam podľa záznamu telefonoval, pýtal si meno policajta, názov útvaru, kam patrí. Tlmočil to do telefónu a žiadal, aby to vybavili. Následne policajtom volal ich šéf, aby Bašternáka nechali tak. Tí napriek tomu pokračovali a chceli Bašternákovi zadržať aj vodičský preukaz. Ten napokon pokutu zaplatil.

"Ak si pán Bašternák vybavoval 150-eurovú pokutu cez svoje známosti, čo by urobil, keby išlo o miliónové vratky? O 12 rokov basy? Komu by volal?" obrátil sa na poslancov Lipšic. Zároveň sa ich spýtal, kto v sále verí, že si Bašternák nevybavoval miliónové vratky dane z pridanej hodnoty. "Ruku hore," vyzval poslancov a následne po prezretí si sály skonštatoval, že nikto.

"A nikto neverí ani tomu, že si nevybavoval, aby trestné stíhanie voči nemu nikdy nezačínalo," doplnil Lipšic v súvislosti s daňovým podvodom, ktorým mal podľa opozície Bašternák okradnúť ľudí. Podľa Lipšica je tiež problém, že v byte, ktorý je postavený zrejme z ukradnutých peňazí, býva predseda vlády Robert Fico. Opozícia vyzýva premiéra, aby sa odtiaľ vysťahoval, ministra Roberta Kaliňáka navrhuje odvolať. 

13:00  Most-Híd nepodporí odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, vyplýva zo stanoviska strany. Koalícia má podľa nej iné možnosti, ako odvolať svojho ministra, keď preukázateľne zlyhá a nie hlasovať o odvolaní s opozíciou.

Inzercia

Most-Híd je za vyšetrenie daňovej kauzy Ladislava Bašternáka. Ak sa preukážu pochybenia jednotlivca, mala by byť podľa nej vyvodená zodpovednosť. Most-Híd chce zároveň nezávislú kontrolu polície.

11:20 Do parlamentu prišiel podporiť ministra Kaliňáka aj premiér Robert Fico. Opozícii vyčítal, že s odvolávaním prichádza v čase, keď Slovensko začna predsedať EÚ a navyše v lehote sto dní od vzniku vlády. Fico tiež vymenoval zásluhy, ktoré má podľa neho Kaliňák, napríklad Schengen. 

Poslanec Daniel Lipšic upozornil Fica, že vláda má sto dní na program, nie na krytie daňových podvodov jej blízkych ľudí. "Na to sto dní nemáte," odkázal vo faktickej poznámke. Fico potom so sály odišiel.

V kauze ide o bratislavský bytový komplex Five Star Residence, ktorý stavala firma Mariana Kočnera. Spoločnosť Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur a následne si mala uplatniť nadmerný odpočet DPH vo výške dva milióny eur.

Minister Kaliňák tvrdí, že nezasahoval a ani nezasahuje do vyšetrovania žiadneho prípadu. Odmieta akékoľvek obvinenia opozície o prepojení daňových káuz na svoju osobu či stranu Smer.

Opozícia podala návrh na odvolanie Kaliňaka v piatok. Pod návrh sa podpísalo 34 poslancov zo SaS, OĽaNO-NOVA, plus nezaradení Zsolt Simon, Miroslav Beblavý a Simona Petrík.

Dá sa očakávať, že koaliční partneri Smeru ministra Kaliňáka podržia vo funkcii.

Postoj SNS môžu zmeniť iba nové informácie v kauze Bašternák, vyjadril sa poslanec za SNS Jaroslav Paška. 

Takisto Most-Híd a Sieť sa vyjadrili, že Kaliňáka podržia. "Naša dôvera voči pánovi Bašternákovi je nulová. Ale na odvolanie ministra vnútra v tejto chvíli nevidíme dôvod a nepodporíme ho," vyhlásil Radoslav Procházka. Dôveru má Kaliňák aj v Moste-Híd. "Prečo by nemal mať?" pýta sa predseda strany Béla Bugár, podľa ktorého platí prezumpcia neviny. "V momente, ako vyšetrovanie zistí pochybenie, bude sa musieť konať," doplnil.

Opoziční poslanci plánujú na schôdzi, ktorá sa začala dnes o 10:00, ukázať dôkazy aj o prepojení Ladislava Bašternáka na policajných funkcionárov.

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.