Veritelia dnes dali reťazcu Carrefour šancu na reštart
Veritelia spoločnosti Retail Value Stores, a. s., (RVS), prevádzkujúcej reťazec Carrefour, dali obchodnému reťazcu šancu na reštart. Po skončení dnešnej schôdze veriteľov to uviedol bývalý partner investičnej skupiny Penta a aktuálny investor v reťazci Jozef Špirko.
"Táto schôdza veriteľov znamená, že veritelia dali Carrefouru šancu na reštart. Budeme však musieť v najbližších týždňoch intenzívne pracovať jednak na akčnom pláne znovuzískania dôvery zákazníkov, ako aj na znovunavrátení dôvery zo strany dodávateľov. Pred nami je veľa tém, neviem dnes na všetko odpovedať, lebo musíme najprv urobiť konkrétne porady a pripraviť akčné plány pre jednotlivé oblasti," priblížil.
Reťazec Carrefour bude podľa jeho slov fungovať určite v dnešných priestoroch. "Pevne verím, že sa podarí zabezpečiť aj to, aby sieť naďalej fungovala pod značkou Carrefour. V minulosti mala táto značka veľmi dobré meno," zdôraznil.
Špirko má podľa svojich slov cez niekoľko spoločností voči reťazcu pohľadávku, ktorá presahuje sumu 100.000 eur. "Mám nastavenú dostatočne vysokú hranicu, aby sa Carrefour podarilo "rozchodiť", ale to nechajte na naše interné biznis modely, ktoré máme pripravené. Po dvoch mesiacoch, kedy urobíme prvé zásadné zmeny, budem vedieť relevantnejšie odpovedať," odpovedal Špirko na otázku, akú sumu plánuje v reťazci investovať.
V Carrefoure nebude mať podľa svojich slov oficiálne žiadnu funkciu. "Vzhľadom na to, že som investor, ktorému záleží na tom, aby sa tento projekt úspešne rozbehol a bol aj v konečnom dôsledku úspešný, môj vklad bude významný, aj časový, aj z pohľadu skúseností, ktoré mám," avizoval. Podľa svojich slov chce vytvoriť väčší priestor pre slovenských dodávateľov a výrobky vyrobené na Slovensku. "Oveľa väčší priestor, ako bol vytvorený v minulosti," dodal Špirko.
Podľa Ladislava Baráta, ktorý vykonáva reštrukturalizáciu v spoločnosti RVS, na dnešnej schôdzi veriteľov boli prihlásené pohľadávky veriteľov za približne 20 miliónov eur, uznaných ich bolo za viac ako 17,5 milióna eur. Popretá bola väčšina pohľadávok rezortu pôdohospodárstva, pretože o nich pokračujú súdne spory.
"V minulosti boli vyrubené viaceré pokuty, a to z rôznych dôvodov. RVS ako dlžník podávala v rámci správneho konania opravné prostriedky, ktorým odvolací orgán nevyhovel. Existuje však pre dlžníka zákonná možnosť podať žalobu na súd, ktorý by mal vysloviť verdikt, či postup správneho orgánu bol správny," zdôvodnil popretie pohľadávok ministerstva Barát. Agrorezort tak podľa neho mohol na schôdzi hlasovať len s hlasmi za asi 181.000 eur.
Do päťčlenného veriteľského výboru sa podľa reštrukturalizačného správcu na schôdzi veriteľov dostali zástupcovia firiem Mäsokombinát Polička, Berto SK, Kofola, Unilever Slovensko a Pivovary Topvar.