Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2016

Česká republika podporí Lajčáka vo voľbe šéfa OSN

Česká republika podporí ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) vo voľbe generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN). TASR to potvrdil predseda Národnej rady SR Andrej Danko po dnešných rozhovoroch s českým ministrom zahraničia Lubomírom Zaorálkom, predsedom Senátu Parlamentu ČR Milanom Štěchom a českým premiérom Bohuslavom Sobotkom.

 Danko po schválení nominácie Lajčáka slovenskou vládou avizoval, že bude pre šéfa našej diplomacie hľadať podporu u zahraničných partnerov. Lajčáka považuje za kandidáta, na ktorého je Slovensko hrdé. "Je veľkou cťou, že jeden z našich občanov, zástupcov, dosiahol takú vysokú kvalitu vzdelania, spoločenského uznania, diplomatického statusu, ktorý mu umožňuje, aby sa o tento post uchádzal," povedal po oznámení nominácie Danko.
      

Lajčák je jedenástym kandidátom na generálneho tajomníka OSN. Jeho nomináciu schválila slovenská vláda. Meno Pan Ki-munovho nástupcu by svet mal poznať v októbri tohto roka, keď bude predsedať Bezpečnostnej rade OSN Rusko. Nový generálny tajomník by mal vystriedať súčasného 1. januára 2017 a bude deviatym v poradí.
      

Danko s partnermi hovoril nielen o podpore Lajčákovi, ale aj o slovenskom predsedníctve v Rade Európskej únie, o spolupráci v rámci Vyšehradskej štvorky, o krízach v únii, najmä o migrácii a referende, v ktorom Briti rozhodnú, či zostanú, alebo odídu z únie. V súvislosti s utečeneckou krízou sa zhodli na odmietaní povinných kvót aj sankciách, ktoré majú hroziť za odmietnutie utečencov.
      

Dankova delegácia tiež položila vence k soche Milana Rastislava Štefánika a k národnému pamätníku hrdinov heydrichiády. Čaká ju ešte večera so šéfom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Janom Hamáčkom a cesta domov.
 

Inzercia

Odporúčame

Slováci nabrali smer Francúzsko, nechcú sklamať fanúšikov

Slováci nabrali smer Francúzsko, nechcú sklamať fanúšikov

Slovenskí futbaloví reprezentanti v pondelok popoludní odleteli z Bratislavy do francúzskeho mesta Clermont-Ferrand. Základňu pre majstrovstvá Európy (10. júna - 10. júla) si rozložia v kúpeľnom sídle Vichy vzdialenom približne hodinu cesty od príletovej destinácie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.