Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2016

Rýchlostná trať z Prahy na letisko má byť dokončená do roku 2024

Vlakové spojenie medzi konečnou železničnou stanicou Praha Masarykovo nádraží a Letiskom Václava Havla, by malo byť hotové do roku 2024. Po rokovaní s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou to dnes uviedol český premiér Bohuslav Sobotka, ktorého cituje webový spravodajský portál Novinky.cz.

Rýchlodráha by mala stáť zhruba 20-23 miliárd korún (850 miliónov eur).
      

"Tie sumy ešte nie sú presné, pretože sa budú riešiť niektoré varianty v jednotlivých úsekoch," upozornil premiér. Niektoré časti nového železničného spojenia by sa mohli začať stavať v roku 2019. Pre stavbu sú už vyčlenené prostriedky v príslušnom operačnom programe z fondov EÚ.
      

"Som rada, že sme sa už dopracovali k nejakému hmatateľnému dátumu," uviedla Krnáčová, podľa ktorej je spojenie metropoly a letiska "štátnou stavbou".
      

Ako problematický sa javí úsek medzi Dejvickou ulicou a Veleslavínom, ktorý by mal byť vedený tunelom. Európska komisia prostredníctvom svojej poradenskej organizácie upozornila, že je príliš drahý a mal by byť vybudovaný lacnejšie.
      

Ako už pred časom uviedla Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC), tunelové vedenie zvyšuje investičné náklady oproti variantu plne povrchového o viac ako tri miliardy korún.
      

Minister dopravy ČR Dan Ťok dodal, že Česko sa pokúsi dosiahnuť schválenie podpovrchového variantu alebo zohnať dodatočné peniaze na financovanie úseku.
      

"Spojenie Veleslavín - Ruzyně by mohlo byť dokončené skôr ako v roku 2024 a ja dúfam, že sa nám podarí Európsku komisiu presvedčiť, že to nie je politické rozhodnutie, ale niečo, čo mesto a my všetci potrebujeme," dodal minister.

Inzercia

Odporúčame

Liberálov neprekvapilo, že SNS podrží Kaliňáka

Liberálov neprekvapilo, že SNS podrží Kaliňáka

Liberálov neprekvapilo, že SNS podrží ministra vnútra Roberta Kaliňáka pri hlasovaní o dôvere v parlamente. Poslanec Národnej rady SR za SaS Jozef Rajtár si to vysvetľuje tým, že medzi Smerom-SD a SNS neexistujú žiadne zásadné rozdiely v nazeraní na fungovanie štátu a čistotu verejného života.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.