Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2016

Danko: Malé štáty nemôžu byť trestané za svoj názor v otázke kvót

Malé štáty nemôžu byť trestané za svoj názor, a to ani v otázke odmietania povinných kvót, zhodli sa na dnešnom rokovaní v Prahe predsedovia Národnej rady SR a Senátu Parlamentu ČR Andrej Danko a Milan Štěch.

"Zhodli sme sa, že malé štáty nemôžu byť trestané za svoj názor, nie sú nepriateľské. Je dôležité byť slušný, ale nebáť sa povedať svoj názor. Prečo by som sa mal hanbiť povedať, že chcem, aby si silné štáty na západe, tak ako si všímajú prisťahovalcov, všímali pracujúceho Čecha či Slováka? Pokiaľ niekto povie názor, nemali by prichádzať tresty. Máme právo na svoj názor," vyhlásil Danko.
      

Slovenská aj Česká republika podľa neho rešpektujú povinnosti v rámci EÚ, ale so zavádzaním povinných kvót a možných sankcií nesúhlasia.
      

"Zhodli sme sa, že nie je pre nás prijateľné zavádzanie povinných kvót a sankcií," poznamenal Štěch. Potvrdil, že aj ČR je za dôslednú ochranu schengenskej hranice.
      

Danko doplnil, že malé štáty v EÚ, napríklad členovia V4, by mali držať pokope a pomáhať si. Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ je podľa šéfa slovenského parlamentu šanca, aby hlas národov V4 zaznel silnejšie.
      

"Je dôležité, aby sme ukázali, že rešpektujeme svoje povinnosti v EÚ, sme pripravení si ich plniť, ale na druhej strane chceme, aby aj nás EÚ vnímala, aby nás chápala," uviedol Danko s tým, že nikto nechce rozbíjať EÚ.
      

Partneri hovorili nielen o slovenskom predsedníctve a migrantoch, ale aj o hospodárskej oblasti. Konštatovali rozčarovanie z možných sankcií za odmietnutie migrantov.
      

Inzercia

"Bavili sme sa aj o problematike Sýrie. Zhodli sme sa, že je dôležité, aby aj OSN pod novým vedením mala väčšie aktivity," doplnil Danko.
      

Predseda NRSR je v Prahe na prvej oficiálnej návšteve. Sprevádzajú ho podpredsedovia slovenského parlamentu Martin Glváč (Smer-SD), Andrej Hrnčiar (#Sieť) a Lucia Nicholsonová (SaS).
      

Delegácia sa stretla aj s ministrom zahraničných vecí Lubomírom Zaorálkom a prezrela si byt Jana Masaryka, ministra zahraničných vecí Československej republiky v rokoch 1940-48 a syna prvého československého prezidenta Tomáša Garriguea Masaryka.
      

Danko bude ešte rokovať s predsedom českej vlády Bohuslavom Sobotkom. Povečeria so šéfom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Janom Hamáčkom.

Odporúčame

Liberálov neprekvapilo, že SNS podrží Kaliňáka

Liberálov neprekvapilo, že SNS podrží Kaliňáka

Liberálov neprekvapilo, že SNS podrží ministra vnútra Roberta Kaliňáka pri hlasovaní o dôvere v parlamente. Poslanec Národnej rady SR za SaS Jozef Rajtár si to vysvetľuje tým, že medzi Smerom-SD a SNS neexistujú žiadne zásadné rozdiely v nazeraní na fungovanie štátu a čistotu verejného života.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.