Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. február 2010

Predvolebné postoye: Pýtame sa SaS

Na predvolebné otázky tentoraz odpovedá Richard Sulík, predseda strany Sloboda a Solidarita. Postoy sa politikov a strán pýta preto , aby vyjadrili jasné stanovisko k témam, ktoré považuje za dôležité. Či sú ich slová úprimné a či zodpovedajú skutkom, necháva na posúdenie čitateľom. Slovenská vlá...

Na predvolebné otázky tentoraz odpovedá Richard Sulík, predseda strany Sloboda a Solidarita. Postoy sa politikov a strán pýta preto , aby vyjadrili jasné stanovisko k témam, ktoré považuje za dôležité. Či sú ich slová úprimné a či zodpovedajú skutkom, necháva na posúdenie čitateľom.

Slovenská vláda prijala začiatkom roka zákon o preukazovaní pôvodu majetku z dielne premiéra Roberta Fica. Je potrebné, aby sa zákon schválil do konca volebného obdobia, aj keby hrozilo, že bude opäť nevykonateľný?
Tento zákon je nešťastný, mení prezumpciu neviny na prezumpciu viny. Navyše je nevykonateľný a bude používaný najmä na prenasledovanie nepohodlných. Na to, aby ľudia, ktorí majú evidentne vyšší majetok ako celoživotné príjmy, skončili v base, máme zákony už dnes.

Parlament sa počas volebného obdobia nedokázal ani raz dohodnúť na zúžení poslaneckej imunity, aj keď riešil niekoľko prípadov, kedy práve imunita zabránila vyšetrovaniu trestného činu. Je spravodlivé, aby poslanci mali iné "práva" ako bežní občania?
Samozrejme, že to nie je spravodlivé. Imunita vzťahujúca sa na výroky a hlasovanie v parlamente bohate postačuje.

V poslednom čase sa na politickej scéne otvorene diskutuje o problematike Rómov. Ako jedno z riešení navrhujú viaceré strany zaviesť internátne školy pre rómske deti. Je to podľa vás správne riešenie problému?
Nie, nie je. Internátne školy vytrhnú deti z rodín, ktoré potom nebudú patriť nikde. V Austrálii tieto pokusy (Aborigínske deti dávali tiež do internátnych škôl a dnes, 40 rokov neskôr sa im hovorí "lost generation") skončili veľmi zle.

K téme:
REAKCIA: Veľa otázok o ľudskej hodnote Richarda Sulíka Zdieľať

V spoločnosti narastá počet rozvodov, čím sa zvyšuje počet neúplných rodín. Ako by ste pomohli mladým ľuďom, aby sa tento trend v spoločnosti nestal samozrejmosťou?
Po prvé umožnením uzatvárania predmanželských zmlúv, po druhé životnými partnerstvami. Obidva tieto inštitúty napomôžu tomu, aby manželstvá boli trvácnejšie.

Inzercia

V spoločnosti rezonuje názor, že ak chce byť Cirkev samostatná a apolitická, musí byť finančne nezávislá. Mala by sa finančne odlúčiť od štátu?
Jednoznačne áno. Navrhujeme zaviesť cirkevnú daň vo výške 1%, ktorej výnos pôjde priamo príslušnej cirkvi. Kto nie je veriaci, túto daň platiť nebude.

Aký je váš názor na zákon, ktorý by zakazoval vykonávanie potratov?
Myslím, že existujúce pravidlo, kedy do 12. týždňa rozhoduje matka, je dobré. Osobne som proti potratom, sám mám 4 deti, ale som presvedčený, že v prvých týždňoch tehotenstva sa musí rozhodnúť matka.

Postoy.sk vám bude až do volieb prinášať názory politických strán na vybrané otázky.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

Vlčie kasíno v koži baránka

Vlčie kasíno v koži baránka

Malo to byť verejné prerokovanie urbanistickej štúdie. Bolo, ale so značnou odchýlkou: plánované "prerokovanie" sa zmenilo na búrlivú debatu, v ktorej sa Petržalčania so zdravým sedliackym rozumom postavili zoči-voči arogancii peňazí. Stávkové kancelárie by mohli nechať ľudí tipovať, či sa Metropoli...

Lekár o Haiti: Zranení sa báli vojsť do nemocníc

Lekár o Haiti: Zranení sa báli vojsť do nemocníc

Rozhovor s profesorom Jurajom Bencom, ktorý viedol slovenský lekársky tím pôsobiaci na Haiti týždeň po zemetrasení. Je prorektorom Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a pôsobí na klinike chirurgie Národného onkologického ústavu v Bratislave. 12.januára postihlo ostrovný štát Ha...

CIRKEV: Česi majú nového arcibiskupa

CIRKEV: Česi majú nového arcibiskupa

Kardinál Miloslav Vlk môže konečne spokojne oddychovať. Po viac ako dva a pol roku, čo sa jeho významná pozícia pražského arcibiskupa predlžovala, ho nahradí karlovohradecký biskup Dominik Duka. Informuje o tom aj TK KBS. Najneskôr do dvoch mesiacov by sa mal 66-ročný Duka ujať svojej novej funkcie....