Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2016

Pre moslimov v mnohých krajinách sa začína ramadán

Moslimovia sa cez ramadán majú vzdať jedenia, pitia a fajčenia od východu po západ slnka.

Pre stovky miliónov moslimov po celom svete sa dnes začne pôstny mesiac ramadán, počas ktorého sa veriaci od úsvitu do súmraku majú zdržať konzumácie potravín, pitia či fajčenia. Oznámili to v nedeľu večer náboženské autority v Saudskej Arábii, kolíske islamu, a ďalších arabských štátoch.

Podobné oficiálne oznámenia prišli zo Spojených arabských emirátov, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu, Jordánska, Egypta, Libanonu i Sudánu, píše agentúra DPA. Dnes sa začína ramadán aj v Indonézii, najľudnatejšej moslimskej krajine sveta.

Začiatok a koniec ramadánu sa podobne ako pri ďalších mesiacoch islamského lunárneho kalendára určuje tradične na základe prvého spozorovania Mesiaca na oblohe po predošlom nove.

Moslimovia sa cez ramadán majú vzdať jedenia, pitia a fajčenia od východu po západ slnka. Tento pôst je jedným z piatich pilierov islamu a jeho zámerom je priblížiť veriacich bližšie k bohu a k tomu, aby nezabúdali na utrpenie tých, ktorí nemali toľko šťastia. Ramadán je mesiac zasvätený modlitbám, rodiny i celé komunity sa po zotmení zídu na iftár - večerné jedlo, ktorým sa každý deň prerušuje pôst.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.