Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2016

Vo voľbách starostu Ríma vedie kandidátka opozičných populistov

Ak sa potvrdia prognózy, v druhom kole sa stretnú Virginia Raggiová za opozičné Hnutie piatich hviezd (M5S) s Robertom Giachettim z vládnej Demokratickej strany (PD).

Kandidátka talianskej populistickej opozičnej strany Hnutie piatich hviezd (M5S) Virginia Raggiová získala najviac hlasov vo včerajších voľbách starostu Ríma, druhému kolu o dva týždne sa však nevyhne. Vyplýva to z odhadov zverejnených po zatvorení volebných miestností.

Prieskum inštitútu EMG medzi hlasujúcimi voličmi pripisuje Raggiovej 33-37 percent hlasov v porovnaní s 22-26 percentami pre jej hlavného súpera, Roberta Giachettiho z Demokratickej strany (PD) premiéra Mattea Renziho.

Podľa ďalšieho prieskumu inštitútu Piepoli pre štátnu televíziu RAI by Raggiová mala získať 34-38 percent a Giachetti 20-24 percent hlasov, informovala tlačová agentúra DPA.

V prípade potvrdenia takýchto výsledkov by sa Raggiová a Giachetti stretli 19. júna v druhom kole volieb, pretože na víťazstvo v prvom kole je potrebná 50-percentná väčšina. Pravdepodobnosť druhého kola naznačujú odhady aj v iných veľkých mestách ako Miláno a Neapol.

Voľby nového starostu Ríma boli zrejme najviac sledované v rámci včerajších komunálnych volieb v Taliansku, ktoré prebehli vo vyše 1300 mestách a obciach a ktoré sú vnímané i ako test popularity premiéra Renziho.

Raggiová (37) by sa v prípade víťazstva stala vôbec prvou ženou na čele magistrátu v hlavnom meste krajiny.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.