Národná rada sa na chvíľu vrátila do čias mečiarizmu, nakrúcal sa v nej Únos

Michal Kováč ml., syn prezidenta SR, na archívnej fotografii z 9. marca 1996. Foto: TASR/Magda Borodáčová
Národná rada SR sa dnes na chvíľu vrátila do polovice 90. rokov minulého storočia, do čias vlády Vladimíra Mečiara. Nakrúcali sa v nej totiž scény do politického trileru Únos, ktorý hovorí o zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča ml.
S prenesením rokovacej sály do rokov 1994 až 1996 nemali filmári veľa práce, keďže sa odvtedy výrazne nemenila. Problém bol podľa nich skôr nájsť čas, aby nakrúcanie nenabúralo chod parlamentu.
Národná rada SR sa zvyčajne neprenajíma. Výnimku urobila Kancelária NRSR podľa šéfky komunikácie Zuzany Čižmárikovej preto, že ide o „politický film“. Parlament dostal od filmárov darovaciu zmluvu na 1500 eur.
„Národná rada sa bežne neprenajíma, ale vyšli sme v ústrety, keďže ide o 'politický film'. A keďže národná rada nemôže mať zisk, tak finančné príspevky uhradia to, čo národná rada spotrebuje za filmovací deň. A za to, čo zostane, sa môže kúpiť napríklad nová zástava,“ povedala Čižmáriková.
Film hovorí o únose prezidentovho syna či o podozrivých prepojeniach medzi zločinom, mafiou, tajnou políciou a mocou v polovici 90. rokov minulého storočia. Za snímkou stojí scenáristka a režisérka Mariana Čengel Solčanská.
Ide o prvý politický triler v dejinách porevolučnej slovenskej kinematografie. Do slovenských kín by sa mal dostať 2. marca 2017. Únos nemá byť podľa režisérky dobovým dokumentom, ktorý rekonštruuje vtedajšie udalosti.
„Je to môj vlastný príbeh o tom, že život jednotlivca musí vždy znamenať viac než svojvôľa štátu a moci,“ vysvetlila Solčanská. Inšpirovala sa udalosťami, ktoré podľa jej slov zanechali dodnes otvorené rany v slovenskej spoločnosti.
„Prípad únosu prezidentovho syna je dodnes oficiálne nevyriešený. A ak aj nevyriešený zostane, bude to už navždy film, ktorý je inšpirovaný týmito udalosťami a hovorí filmovým jazykom o dobe, v ktorej sme žili, o spravodlivosti, ktorá má zaviazané oči, a o morálke mocných, ktorí neváhali siahnuť na životy iných, aby si ochránili moc,“ dodala autorka.
Dnes treba vedieť
Poórove ŽOS Trnava posilnili o štyri menšie české spoločnosti
Kúpou dlhoročných partnerov a dodávateľov dielov v oblasti revízií a modernizácií trnavská spoločnosť podľa Poóra zavŕšila dvojročné vyjednávania.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes o 15.00 h stretne s predsedom Smeru Robertom Ficom, ktorému odovzdá poverenie na zostavenie vlády. Predtým bude mať o 14.00 h vyhlásenie k výsledkom volieb.
Ukrajina rešpektuje voľbu Slovákov
Svetové agentúry poukazovali aj na to, že povolebná zmena môže ovplyvniť postoj Slovenska k vojenskej podpore Ukrajiny.
Duševné poruchy má o tretinu viac detí ako vlani, upozornil komisár pre deti
Fyzického násilia je na slovenských školách menej, zvýšil sa však výskyt šikany a kyberšikany.
Prigožinov syn sa zrejme pokúša prevziať Vagnerovu skupinu
Kroky Pavla Prigožina naznačujú, že niektorí vagnerovskí bojovníci majú záujem sústrediť sa okolo vodcu, ktorý je alternatívou ku Kremľu.
Pri včerajšom páde malého lietadla v Senici zomreli muži vo veku 52 a 19 rokov
Podľa svedkov udalosti lietadlo preletelo ponad obývané domy a vzápätí sa z nezistených príčin zrútilo v tesnej blízkosti oplotenia jedného z domov.
Šéfovia diplomacií štátov EÚ vrátane Slovenska sa stretnú v Kyjeve
Hlavnou témou rokovaní bude pokračujúca vojenská agresia Ruska proti Ukrajine. Stretnutie ministrov nebolo dopredu ohlásené z bezpečnostných dôvodov.
Nočné ostreľovanie Chersonskej oblasti si vyžiadalo jednu obeť a šesť zranených
Ruské sily podnikli za uplynulých 24 hodín celkovo 71 útokov na Chersonskú oblasť. Cielili na rezidenčné oblasti aj obchody a zdravotnícke zariadenia.
Šéf britskej diplomacie pricestuje na Falklandské ostrovy
Argentínska vláda v marci odstúpila od dohody o spolupráci s Britániou a vyzvala Londýn, aby viedol nové rokovania o nezávislosti Falklandských ostrovov.
V budove egyptskej polície vypukol požiar, zranenia utrpelo najmenej 38 ľudí
V roku 2022 zaznamenali v Egypte vyše 49 300 požiarov. Viedli k smrti 203 ľudí a k zraneniam ďalších 855 osôb.