CIRKEV: Česi majú nového arcibiskupa

Kardinál Miloslav Vlk môže konečne spokojne oddychovať. Po viac ako dva a pol roku, čo sa jeho významná pozícia pražského arcibiskupa predlžovala, ho nahradí karlovohradecký biskup Dominik Duka. Informuje o tom aj TK KBS.

Najneskôr do dvoch mesiacov by sa mal 66-ročný Duka ujať svojej novej funkcie. Stane sa tak pri bohoslužbe v katedrále svätého Víta, presný dátum však zatiaľ nebol zverejnený.
Radosť z rozhodnutia Vatikánu netají ani český prezident Václav Klaus. „Vaším menovaním za pražského arcibiskupa a tým tiež do pozície českého prímasa získava nielen česká Katolícka cirkev, ale celá naša krajina,“ napísal prezident v liste adresovanom novému arcibiskupovi. Tiež vyjadril svoju spokojnosť s Dukovou širokou verejnou angažovanosťou.

Arcibiskup Dominik Duka päť rokov po vysviacke prišiel v roku 1975 o štátny súhlas vykonávať kňazské povolanie a pätnásť rokov pracoval v továrni Škoda Plzeň ako rysovač. V období rokov 1981 – 1982 bol väznený za organizovanie štúdia pre dominikánskych klerikov, samizdat a spoluprácu so zahraničím. Ján Pavol II. ho v roku 1998 vymenoval za biskupa v Hradci Králové. Duka je označovaný ako jeden z najschopnejších diplomatov medzi českými biskupmi. Vlastní medailu za zásluhy a tiež Záslužný kríž druhého stupňa.

Kardinál Miloslav Vlk bol pražským arcibiskupom od roku 1991. Pápež Ján Pavol II. mu udelil titul kardinála o tri roky neskôr, ktorý mu Vatikán aj naďalej ponecháva. Vo vrcholovej cirkevnej funkcii rokoval so všetkými ponovembrovými vládami. Medzi najväčšie kauzy patrila zmluva medzi štátom a cirkvou, majetkové spory so štátom a zmluva s Vatikánom.

Miroslava Komorová
Foto: wikimedia.org

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo