Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. jún 2016

Felvidék nie je Slovensko, kričali extrémisti pred veľvyslanectvom SR v Maďarsku

Rečníci okrem iného vyzvali aj k autonómii Maďarov žijúcich na Slovensku, v závere zhromaždenia opäť skandovali "Preč s Trianonom!"

Bez incidentov sa skončil včera večer pred sídlom veľvyslanectva SR v Budapešti pochod proti Trianonu, ktorý každoročne organizuje radikálne Mládežnícke hnutie 64 stolíc (HVIM). K slovenskej ambasáde prišiel dav zhruba 500 extrémistov vyjadriť protest pri príležitosti 96. výročia podpísania tejto zmluvy.

Účastníci predtým demonštrovali pred veľvyslanectvom Srbska a Rumunska. "Felvidék nie je Slovensko!" kričali protestujúci (pozn. TASR: Felvidék je maďarský termín pre tzv. Hornú zem - historické pomenovanie časti Rakúsko-Uhorska, zhodujúcej sa s územím dnešného Slovenska).

Rečníci okrem iného vyzvali aj k autonómii Maďarov žijúcich na Slovensku. V závere zhromaždenia extrémisti opäť skandovali "Preč s Trianonom!"

Areál slovenského veľvyslanectva, okolo ktorého boli postavené kovové zábrany, strážila zásahová jednotka policajtov. Ulica Stefánia bola počas protestu uzatvorená.

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúsko-Uhorska po prvej svetovej vojne, podpísali 4. júna 1920 v zámku Grand Trianon pri Paríži mocnosti Dohody (Británia, USA, Francúzsko a Taliansko) a predstavitelia Maďarska.

Maďari si od roku 2010 pripomínajú 4. júna výročie Trianonskej mierovej zmluvy Dňom spolupatričnosti. Hoci Maďarsko podpísalo a ratifikovalo Trianonskú mierovú zmluvu, s novým stavom sa nezmierilo. Trianon sa v Maďarsku dodnes chápe ako "krivda" spáchaná na maďarskom národe.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.