Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. jún 2016

Erdogan: Nemecko vzhľadom na svoje dejiny nemá právo vyjadrovať sa ku genocíde

Turecký prezident varoval, že Nemecko by mohlo stratiť svojho "dôležitého spojenca" a poukázal tiež na veľkú tureckú populáciu žijúcu v Nemecku.

Nemecko nemá právo vyjadrovať sa ku genocíde vzhľadom na svoje vlastné dejiny počas druhej svetovej vojny a v Namíbii. Vyhlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý odmietol nedávne opatrenie prijaté nemeckým parlamentom, informuje agentúra DPA.

"Nikdy nebudem akceptovať obvinenia z genocídy," uviedol Erdogan, poukazujúc na nemecké uznesenie ohľadom masakru etnických Arménov a iných kresťanských menšín Osmanskou ríšou, predchodkyňou moderného Turecka, v prvej svetovej vojne. Varoval, že Nemecko by mohlo stratiť svojho "dôležitého spojenca" a poukázal tiež na veľkú tureckú populáciu žijúcu v Nemecku.

Erdogan zároveň pripomenul, že s Ankarou sa musí nakladať čestne, najmä ak ide o otázku riešenia zdieľaných problémov, inak Turecko prestane robiť Európe "bariéru" a ponechá EÚ, aby si svoje problémy riešila sama. Bola to narážka na dohodu medzi Ankarou a úniou, na základe ktorej Turecko pomáha únii zmierňovať nápor migrantov.

Turecký líder však nešpecifikoval protiopatrenia, ktoré by jeho krajina mohla v tejto súvislosti prijať, nevylúčil však nič vrátane uvalenia sankcií. Uviedol, že turecká vláda už vyhodnocuje vzniknutú situáciu. Ankara na protest proti inkriminovanému uzneseniu odvolala svojho veľvyslanca v Berlíne.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.