Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. jún 2016

Traja poľskí exprezidenti pozvali ľudí do ulíc a vyzvali Európu na solidaritu

Najvplyvnejší politik PiS, expremiér Jaroslaw Kaczynski obvinil dnes odporcov súčasnej vlády premiérky Beaty Szydlovej z "rebélie" a poľský ústavný súd z porušenia ústavy.

Tisícky Poliakov si dnes na protestných akciách v uliciach, ale aj na piknikoch a happeningoch pripomenuli prvé sčasti slobodné voľby v krajine z roku 1989, "sviatok slobody".

Na účasť na pochodoch slobody nielen v hlavnom meste, ale v celom Poľsku vyzvali spoločne bývalý líder nezávislých odborov Solidarita a neskorší poľský prezident Lech Walesa, ako aj jeho nástupcovia vo funkcii hlavy štátu Aleksander Kwašniewski a Bronislaw Komorowski.

Protestné akcie organizuje opozičné hnutie KOD, ktoré vláde strany Právo a spravodlivosť (PiS) vyčíta likvidáciu štandardov právneho štátu. Už v máji sa tomuto subjektu podarilo zmobilizovať desiatky tisícok nespokojných občanov krajiny, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Exprezidenti Walesa, Kwašniewski a Komorowski adresovali dnes národom starého kontinentu spoločný apel, v ktorom vyzývajú všetkých Európanov na solidaritu a na obranu demokracie a právneho štátu v Poľsku. Hovoríme za stovky tisícok slobodných poľských občanov, ktorí pol roka (od nástupu novej vlády) demonštrujú na uliciach svoj úzky vzťah k demokracii, právu a slobodnej Európe, konštatovali traja niekdajší najvyšší predstavitelia krajiny.

Najvplyvnejší politik PiS, expremiér Jaroslaw Kaczynski obvinil dnes odporcov súčasnej vlády premiérky Beaty Szydlovej z "rebélie" a poľský ústavný súd z porušenia ústavy.

Podľa jeho slov na straníckom podujatí vo Varšave nechce poľská opozícia ani ústavní sudcovia akceptovať volanie voličov po zmene.

Inzercia

Máme do činenia s "rebéliou", vyhlásil Kaczynski tvrdiac: Ak by sme mali mať demokratický právny štát, potom by žiadny štátny orgán vrátane ústavného súdu nesmel negovať zákony.

Ako je známe, poľský ústavný súd označil v marci kontroverzne vnímanú reformu justície z dielne novej vlády za protiústavnú. Vládny kabinet však tento verdikt neuznáva. Na vnútropolitické dianie v Poľsku reagovala už kriticky aj Európska komisia.

V štvrtý júnový deň si v Poľsku už tradične pripomínajú aj prvé sčasti slobodné voľby z roku 1989, ktoré sa uskutočnili krátko po zosadení režimu štátostrany.

Súčasná poľská administratíva rátajúc s dnešnými protestnými akciami poskytla vládnym úradníkom mimoriadne voľno v piatok 27. mája s tým, že tento deň si odpracujú práve dnes.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.