Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. jún 2016

Bundesbank znížila svoj odhad rastu domácej ekonomiky

Podľa Bundesbanky sa nemecké HDP tento rok zvýši o 1,7 % a nie o 1,8 % a v roku 2017 sa jeho rast spomalí na 1,4 % namiesto na 1,7 %.

Nemecká centrálna banka Bundesbank znížila svoj odhad rastu domácej ekonomiky v tomto aj v nasledujúcom roku. Ale zároveň zdôraznila, že aj napriek tomu dosiahne solídne tempo. Podporia ju domáce výdavky vďaka silnému pracovnému trhu. Informovali o tom agentúra Reuters a RTTNews.

Podľa Bundesbanky sa hrubý domáci produkt (HDP) najväčšej európskej ekonomiky tento rok zvýši o 1,7 % a nie o 1,8 %, ako očakávala vlani v decembri. A v roku 2017 sa jeho rast spomalí na 1,4 % namiesto na 1,7 %.

Napriek tomu nemecká ekonomika stojí na "relatívne pevných" základoch, uviedol šéf banky Jens Weidmann.

Export, ktorý bol dlho ťahúňom ekonomiky, však momentálne rastie len mierne, ale v ďalších rokoch by mal ožiť, predpovedal Weidmann. Motorom hospodárstva bude podľa neho robustný domáci dopyt, ktorý ženie dopredu priaznivá situácia na trhu práce a zvyšovanie platov.

Najnovšia prognóza centrálnej banky sa viac priblížila k odhadu vlády, ktorá očakáva tento rast HDP o 1,5 %.

Miera inflácie v Nemecku však zostane podľa Bundesbank nízka. Za celý tento rok sa spotrebiteľské ceny v krajine zvýšia len o 0,2 %, v nasledujúcom roku stúpnu o 1,5 % a v roku 2018 o 1,7 %.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.