Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. jún 2016

Carter upozornil Čínu na riziko izolácie kvôli jej územným nárokom

Minister obrany USA Ashton Carter uviedol, že Spojené štáty v nadchádzajúcich desaťročiach zachovajú svoju vojenskú prítomnosť v ázijsko-tichomorskom regióne.

Minister obrany USA Ashton Carter označil dnes aktivity Číny v Juhočínskom mori za samoizoláciu a upozornil, že táto situácia by mohla viesť k "Veľkému múru (jej) izolácie" od zvyšku regiónu.

Carter uviedol, že Spojené štáty v nadchádzajúcich desaťročiach zachovajú svoju vojenskú prítomnosť v ázijsko-tichomorskom regióne. Súčasne vyjadril nádej, že dôjde k rozvoju bilaterálnych vzťahov USA s krajinami v regióne. 

V rámci rokovaní fóra v Singapure, známeho ako Šangri-La dialóg, sa Carter stretol aj s juhokórejským rezortným kolegom Han Min-gu. 

V rozhovore s ním vyhlásil, že Spojené štáty sú odhodlané zaangažovať celý rad svojich vojenských kapacít, aby odradili Severnú Kóreu od prípadných útokov na Južnú Kóreu.

Carter deklaroval, že "spojenectvo medzi USA a Kórejskou republikou zostáva pilierom regionálneho mieru a bezpečnosti najmä vo svetle nedávnych severokórejských provokácie". "Americký záväzok ohľadom obrany Kórejskej republiky je pevný," ubezpečil.

Obaja ministri zhodne odsúdili štvrtú jadrovú skúšku, ktorú nedávno podnikla KĽDR, ako aj jej testy rakiet, ako jasné porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Vyzvali tiež Severnú Kóreu, aby dodržiavala svoje medzinárodné záväzky a vzdala sa svojho jadrového programu, a to "úplne, overiteľne a nezvratne".

Šéfovia rezortov obrany potvrdili svoje odhodlanie posilniť trojstrannú spoluprácu s Japonskom s cieľom zvýšiť námornú bezpečnosť a podporiť úsilie v boji proti terorizmu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.