Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. december 2023, 16:37

Zvyšovanie zdravotných odvodov

Nie je to šťastné riešenie, myslí si analytik Vlachynský

„Tento krok je dosť prekvapivý, sadzby zdravotných odvodov sa nikto nechytil 20 rokov a ani v predvolebnom programe, ani v programovom vyhlásení vlády sme takýto krok nevideli,“ reagoval Martin Vlachynský z INESS. Zdroje pre zdravotníctvo by zvyšoval cez platbu štátu.

Na zvyšovanie zdrojov cez vyššie platby za poistencov štátu vidí dva dôvody. „Prvým je to, že zvýšenie platby z rozpočtu by nútilo vládu utriediť si priority. Chcem dotovať hypotéky alebo zvýšiť zdroje v zdravotníctve? Kde nie sú priority, tam je populizmus. Vláda takto hodila celý problém na zamestnávateľov a zamestnancov a má voľnejšie ruky k plytvaniu na kupovanie voličov,“ skonštatoval Vlachynský.

Druhým dôvodom je podľa neho priepastný rozdiel medzi platbami štátu a platbami zamestnancov a živnostníkov.

„Technokrat by namietal, že je to jedno, na konci dňa záleží na celkovej sume. To však nie je pravda. Máme síce konkurenčný poistný systém, no ten využíva len zlomok výhod konkurencie. Neexistuje a ani nemôže existovať konkurencia v cenách a v produktoch. Bráni tomu náš systém financovania, v ktorom daň voláme ,poistka‘,“ uviedol Vlachynský.

Myslí si, že zbližovanie „cien poistenia“ pre ekonomicky aktívnych a poistencov štátu by umožnilo v budúcnosti uvažovať nad reformou systému smerom k nominálnemu poistnému, aké funguje v Holandsku.

Problém vidí aj v tom, že zvyšovanie zdrojov prichádza „tradične“ bez akejkoľvek naviazanosti na kvalitu alebo kvantitu. „Zamestnanec či živnostník nevedia, čo dostanú sa vyššie ,poistné‘. Zdravotníctvo má potenciál spotrebovať nekonečné množstvo zdrojov, bez dotiahnutia nároku pacienta, napríklad aj v podobe odsunutých čakacích lehôt, bude stále pociťovaný nedostatok peňazí, bez ohľadu na to, koľko sa v danom roku doleje,“ zhrnul analytik.

Sadzba na zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a tzv. samoplatiteľov sa má od nového roka zvýšiť o jeden percentuálny bod.

Návrh novelizácie zákona o zdravotnom poistení v pondelok schválila vláda v rámci opatrení na zlepšenie stavu verejných financií. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas) zvýšenie odvodov prinesie pre sektor 357 miliónov eur navyše.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 6 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.