Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. december 2023, 14:16

Zrušenie špeciálnej prokuratúry

Návrh je vykonateľný a obsahovo komplexný, tvrdí Žilinka

Návrh je vykonateľný a obsahovo komplexný, tvrdí Žilinka

Foto: TASR/Martin Baumann

Organizačná štruktúra prokuratúry, ktorej súčasťou je Úrad špeciálnej prokuratúry, nie je podľa Maroša Žilinku nevyhnutná. 

Generálny prokurátor Maroš Žilinka považuje návrh vlády na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry za obsahovo komplexný a vykonateľný. Uviedol to v stanovisku na sociálnej sieti. 

Návrh je podľa neho ústavný. Hovorí, že organizačnú štruktúru prokuratúry určujú zákonné princípy a nie ústavné. Podľa neho ústava na úpravu organizácie a štruktúry prokuratúry zmocňuje zákonodarcu.

„Prokuratúra je samostatná hierarchicky usporiadaná jednotná sústava štátnych orgánov na čele s generálnym prokurátorom, v ktorej pôsobia prokurátori vo vzťahoch podriadenosti a nadriadenosti. Návrh noviel zákonov je plne v súlade s takto definovaným postavením prokuratúry,“ napísal. 

Organizačná štruktúra prokuratúry, ktorej súčasťou je Úrad špeciálnej prokuratúry, nie je podľa Žilinku nevyhnutná. 

Čítajte tiež

V súvislosti so zmenami organizácie prokuratúry zriadil špeciálnu pracovnú skupinu, ktorej členmi sú zástupcovia dotknutých organizačných zložiek a orgánov prokuratúry.

„Úlohou pracovnej skupiny bude príprava implementácie navrhovaných zmien z hľadiska organizačného, personálneho a materiálno-technického vrátane prípravy súvisiacej vnútrorezortnej legislatívy,“ uviedol generálny prokurátor. 

Inzercia

Vláda v stredu cez novelu Trestného zákona rozhodla o zrušení špeciálnej prokuratúry, ktorej šéfuje Daniel Lipšic. V návrhu uvádza, že k 15. januáru 2024 by všetky spisy v právoplatne skončených veciach z ÚŠP prešli pod generálnu prokuratúru alebo pod príslušnú krajskú prokuratúru v neskončených veciach. 

V súvislosti s prechodom spisov na krajské prokuratúry vyjadril v stredu obavy Daniel Lipšic. Vysvetlil, že prokurátori špeciálnej prokuratúry zostanú aj naďalej prokurátormi generálnej prokuratúry.

Spisy sa však presunú na krajské prokuratúry, ktoré nebudú doplnené novými prokurátormi. To môže podľa neho spôsobiť problémy.

Lipšic tvrdí, že krajským prokurátorom zrazu pribudne agenda, ale nie ľudia. Poukazuje na to, že na špeciálnej prokuratúre sú spisy, ktoré sa nezmestia do jednej kancelárie.

Podľa neho v prechodnom období hrozia aj prieťahy v konaniach, ktoré môžu mať za následok prepúšťanie z väzieb. „Je pre mňa zarážajúce, že kvôli desiatim citlivým kauzám, kde sú stíhaní aj vplyvní oligarchovia, obetujeme prieťahy v konaní a aj možné veľmi nebezpečné konzekvencie v stovkách iných káuz, kde sú stíhaní mimoriadne nebezpeční páchatelia,“ podotkol.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Počasie: Polooblačno až oblačno, miestami prechodne až zamračené. Ojedinele dážď alebo prehánky. Na hrebeňoch Tatier sneženie. Veľmi teplo. Denná teplota 12 až 18 stupňov. (shmú)

pred 9 hodinami

„Niektorí prednostovia kliník pôsobia dojmom, že posť opustia až vtedy, keď ich vynesú z kliniky nohami napred,“ hovorí mladý lekár Samuel Majna. Keď sa chcel ísť vzdelávať, nadriadení ho nepustili s výhradou, že je príliš aktívny a mal by radšej pracovať na oddelení za starších kolegov. Z vlastnej skúsenosti hovorí aj o tom, ako sú mladí lekári tlačení robiť vyšetrenia, s ktorými nesúhlasia, alebo v liečbe pacienta nepostupovať podľa najnovších medicínskych štandardov. Pacientov tak liečia aj podľa 10 rokov starých metód. Aj to je podľa neho dôvod, prečo je ťažké nájsť vzory medzi staršími lekármi.

pred 10 hodinami

Bude ako „rodovo podmienené násilie“ definovaný prípad, ak žena identifikujúca sa ako muž napadne muža identifikujúceho sa ako žena? A napokon stačí, aby sa mužský páchateľ, ktorý napadol ženu, vyhlásil tiež za ženu a už to nebude „rodovo podmienené násilie“, ale len obyčajná bitka medzi dvoma ženami. Je to len malá vzorka, aké absurdné situácie môžu vyplynúť z toho, ak sa začne v trestnom práve zohľadňovať takzvaný sociálny rod, teda nie objektívna biológia, ale subjektívny pocit. Zvlášť ak majú byť páchatelia tohto typu násilia trestaní prísnejšie.

pred 10 hodinami

Právnik Vasilij Dubkov, ktorý zastupoval Alexeja Navaľného, bol v utorok v Moskve nakrátko zadržaný. Informovali o tom ruské médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Dubkov neskôr pre nezávislý spravodajský server Verstka povedal, že bol prepustený na slobodu. Dôvod nekomentoval, ale označil to za marenie svojej advokátskej činnosti. (tasr)

pred 11 hodinami

Futbalisti MŠK Žilina nepostúpili do štvrťfinále mládežníckej Ligy majstrov. V domácom zápase osemfinále prehrali s FC Kodaň v jedenástkovom rozstrele 2:4, v riadnom hracom čase sa duel skončil 1:1. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.