Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. december 2023, 13:28

Izraelská armáda

Hamas odpálil rakety z humanitárnej zóny na juhu Gazy

Odpálenie rakiet podľa armády vyvolalo obavy civilistov nachádzajúcich sa v humanitárnej zóne al-Mawásí, ktorí v panike vybiehali zo svojich stanov. 

Izraelská armáda vo štvrtok uviedla, že militanti z Hamasu odpálili niekoľko rakiet z tzv. humanitárnej zóny v Pásme Gazy, ktorá by mala slúžiť ako bezpečné útočisko pre evakuované obyvateľstvo.  

Podľa izraelskej armády Hamas na odpálenie rakiet využil zariadenie umiestnené v blízkosti objektov OSN v oblasti al-Mawásí, ktorá leží na pobreží Stredozemného mora neďaleko hraníc Gazy s Egyptom, informuje agentúra DPA.  

Odpálenie rakiet podľa armády vyvolalo obavy civilistov nachádzajúcich sa v humanitárnej zóne al-Mawásí, ktorí v panike vybiehali zo svojich stanov. 

Militanti podľa nej z tejto zóny v stredu popoludní odpálili 12 rakiet na oblasť mesta Beer Ševa v južnom Izraeli. Jeden z vystrelených projektilov dopadol ešte na území Pásma Gazy. Obete ani zranenia hlásené neboli, ale jedna zo striel podľa izraelských médií zasiahla parkovisko.  

Najmenej jedna ďalšia raketa bola podľa Izraela odpálená z blízkosti ďalšej humanitárnej zóny v oblasti mesta Rafah. Izraelská armáda v tejto súvislosti opäť obvinila Hamas z toho, že využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty. 

Inzercia

Podľa izraelskej armády Hamas zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov alebo do ich okolia a palestínskych civilistov zneužíva ako ľudské štíty. Hamas to popiera.

Izrael už koncom októbra, pri spustení pozemnej ofenzívy v Gaze, vyzval tamojších obyvateľov, aby sa evakuovali zo severu na juh tento pobrežnej enklávy, predovšetkým do oblasti al-Mawásí, ktorá bola vyhlásená za humanitárnu bezpečnú zónu. 

Tento týždeň sa však izraelská ofenzíva rozšírila aj na juh Pásma Gazy. Do relatívne malej zóny v oblasti mesta al-Mawásí sa podľa svedkoch uchýlili tisíce rodín, ale situácia sa začala v posledných dňoch zhoršovať aj tam. 

Medzinárodné humanitárne organizácie však upozorňujú, že miestni civilisti na tomto husto obývanom území už prakticky nemajú kam ujsť. Kritizujú tiež skutočnosť, že Izrael síce deklaroval vznik tzv. bezpečných zón, ale nedohodol sa na tom aj s Hamasom. 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Vláda sa bude dnes na výjazdovom rokovaní v Michalovciach zaoberať najmä sociálno-ekonomickou situáciou a problémami v okresoch Michalovce a Sobrance. Okrem toho je na programe aj schválenie národných víz pre občanov tretích krajín či investičná pomoc pre michalovskú spoločnosť Lichtgitter FRP Slovakia. (tasr)

pred 11 hodinami

„Niektorí prednostovia kliník pôsobia dojmom, že posť opustia až vtedy, keď ich vynesú z kliniky nohami napred,“ hovorí mladý lekár Samuel Majna. Keď sa chcel ísť vzdelávať, nadriadení ho nepustili s výhradou, že je príliš aktívny a mal by radšej pracovať na oddelení za starších kolegov. Z vlastnej skúsenosti hovorí aj o tom, ako sú mladí lekári tlačení robiť vyšetrenia, s ktorými nesúhlasia, alebo v liečbe pacienta nepostupovať podľa najnovších medicínskych štandardov. Pacientov tak liečia aj podľa 10 rokov starých metód. Aj to je podľa neho dôvod, prečo je ťažké nájsť vzory medzi staršími lekármi.

pred 11 hodinami

Bude ako „rodovo podmienené násilie“ definovaný prípad, ak žena identifikujúca sa ako muž napadne muža identifikujúceho sa ako žena? A napokon stačí, aby sa mužský páchateľ, ktorý napadol ženu, vyhlásil tiež za ženu a už to nebude „rodovo podmienené násilie“, ale len obyčajná bitka medzi dvoma ženami. Je to len malá vzorka, aké absurdné situácie môžu vyplynúť z toho, ak sa začne v trestnom práve zohľadňovať takzvaný sociálny rod, teda nie objektívna biológia, ale subjektívny pocit. Zvlášť ak majú byť páchatelia tohto typu násilia trestaní prísnejšie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.