POSTOY TÝŽDŇA: O Toyotách a žralokoch na koňoch

Toyota, vzor kvality a úspešného manažérskeho riadenia kaizen, opravuje na miliónoch svojich automobilov brzdové a plynové pedále. Pridávajú sa automobilky Honda, PSA, Ford a ďalšie. Stávkové kancelárie vyhlasujú tipovacie súťaže, ktorá ďalšia automobilka objaví vo svojich modeloch chyby. Politické strany si prepierajú špinavé peniaze a jeden zlodej kričí, aby chytili toho druhého. Na Štrbskom plese jazdili „žraloky“ na koňoch pred očami šéfa kontrolného úradu. Čo sa to deje?

Napriek bagatelizovaniu a zahmlievaniu problémov s nekvalitou v automobilkách sa ukazuje vážny problém. Firmy a ich dodávatelia v ostatných rokoch rýchlo globálne expandovali, outsourcovali mnohé výrobné, ale aj vývojové činnosti. Hlavným parametrom konkurencie sa v posledných rokoch stalo znižovanie nákladov a skracovanie času vývoja výrobkov a nábehu výroby. Sám som mal možnosť pred rokmi s údivom sledovať nábeh, napokon úspešného modelu automobilu, kde sa mnohé veci doťahovali na poslednú chvíľu a niektoré sa nedotiahli vôbec. Firmy sa sústredili najskôr na kvalitu výrobku a neskôr na kvalitu procesu. Používajú sa pritom rôzne systémy auditov, ktoré sú však väčšinou zbyrokratizované a neriešia kvalitu v celom systéme. Pri štúdiu literatúry o kvalite dominujú definície, ktoré definujú skôr nekvalitu – percento nepodarkov z milióna, výťažnosť procesu a pod. To je však prístup, ktorý sa práve deje – zachytenie chyby a riešenie následkov.
Podobné „nepodarky“ vznikajú v celej spoločnosti. Zoberme si správy z posledných dní – Taliani majú škandál s toxickým odpadom, Gréci falšovali finančné štatistiky – no a škandály na Slovensku už nestačia novinári ani spisovať.

K téme:
Zo sladkých rečí nás bolia uši Zdieľať

Myslím si, že nám chýba kvalita celého systému. Nie som naivný a nebudem apelovať na morálne zásady politikov, oligarchov a ich služobníkov v rôznych pozíciách. Ľudia sa správajú tak, ako im to umožňuje systém. Všetci majú plné ústa demokracie a slobody, ale tzv. demokracia je väčšinou diktatúra menšiny. Slovo regulácia odmietame. Štát však má ľudí ochraňovať – pred toxickými potravinami, úvermi, výrobkami alebo poslancami, ktorí terorizujú obyvateľov. Regulácia má ochrániť slabých pred silnými, bezbranných pred mocnými a neinformovaných pred manipulátormi. Regulovaný a divoký trh sú dve cesty. Ten prvý je o ochrane ľudí a kvalite systému, v ktorom je zaistená bezpečnosť poctivých ľudí pred nepoctivými. Ten druhý je džungľa, v ktorej sa môžu zbohatlíci slobodne preháňať v prírodných národných parkoch na svojich snežných skútroch, politici sa schovávať za svoju imunitu a ľuďom sa predávajú výrobky, ktoré ohrozujú ich bezpečnosť alebo zdravie.

Vráťme sa k automobilkám. Poctivo treba priznať, že posledné roky boli predovšetkým o obrovskom tlaku na skracovanie časov vývoja výrobkov a ich uvádzania na trh. Priznajme si, že mnohé audity kvality boli v posledných rokoch často nástrojom na vydieranie dodávateľov a tlak na ďalšie znižovanie nákladov. Priznajme si, že aj pojmy kaizen (neustále zlepšovanie procesov) alebo zoštíhľovanie procesov sa často zneužívali na znižovanie nákladov. Hodnota pre zákazníka má viacero dimenzii – nejde len o nízku cenu a rýchle dodanie, ale aj o vzťah k životnému prostrediu, bezpečnosť, spoľahlivosť, design, emócie a pod. Narúšanie rovnováhy jedným smerom vedie k deštrukcii. Mnohí výrobcovia prémiových značiek na to doplatili. Začali predávať svoje výrobky v dolných cenových segmentoch a zničili si značku, ktorú roky budovali.

Potrebujeme systém kvality pre celú spoločnosť. Systém, v ktorom bude chránený každý občan, systém, v ktorom sa sloboda a demokracia nebudú zneužívať na nepoctivosť. Každý „slobodný“ trh sa napokon obráti sám proti sebe – mafiánske gangy sa začnú strieľať, politické strany si začnú odkrývať svoje práčky peňazí a výrobcovia, ktorí znižovali náklady na úkor kvality, začnú míňať miliardy na riešenie následkov.

Ján Košturiak
Foto: Flickr.com, wikimedia.org

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo