Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2023, 12:43

Do čela ÚRSO sa vracia Holjenčík. Pred rokmi z funkcie na nátlak Fica odišiel

Šéf Smeru vtedy pred kamerami trhal faktúry a vyzýval ľudí neplatiť.

Do vedenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa vracia Jozef Holjenčík. Ten pritom v roku 2017 z funkcie po desiatich rokoch odišiel.

Odstúpil na nátlak Roberta Fica, ktorý bol aj vtedy premiérom. Na prelome rokov prišlo totiž k zvýšeniu cien, ktoré dával Fico za vinu práve Holjenčíkovi a jeho výpočtom. Šéf Smeru vtedy pred kamerami trhal faktúry a vyzýval ľudí neplatiť.

Za odchod Holjenčíka vtedy výrazne bojoval aj šéf SNS Andrej Danko.

Teraz sa však do kresla vracia a Fico sa už vyjadril, že sa na spoluprácu s ním teší.

Nového šéfa ÚRSO vymenovali po tom, čo odvolali Andreja Jurisa.

Podľa oficiálneho materiálu tak vláda spravila preto, že Juris viackrát nekonal nestranne a nezávisle.

„K tomuto porušeniu došlo tým, že úrad v priebehu roku 2022 dvakrát zmenil vyhlášku č. 18/2017 Z. z, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike (...), pričom je zrejmé, že v oboch prípadoch bola táto zmena v dôsledku pokynu Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky,“ píše sa v dokumente.

Inzercia

Naráža sa tým na to, že ÚRSO dvakrát zmenil rozsah referenčného obdobia, podľa ktorého sa určujú regulované ceny. Tieto zmeny boli vykonané na základe listu od vtedajšieho ministra hospodárstva Richarda Sulíka a štátneho tajomníka Karola Galeka.

Odvolanie Jurisa však zrejme súvisí so zverejnením rozhodnutia o cenách plynu začiatkom minulého týždňa, ktoré by znamenali dvojnásobné navýšenie cien pre domácnosti.

Fico hneď nato natočil video, v ktorom Jurisa nazval sociálnym teroristom a sľúbil mu, že bude odvolaný.

 

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Polícia avizuje v súvislosti so štvrtkovými protestmi farmárov viaceré dopravné obmedzenia na území celého Slovenska. Dohliadať bude na nerušený priebeh jázd poľnohospodárskych strojov i dodržiavanie verejného poriadku. Protesty sa očakávajú vo viacerých mestách. (tasr)

pred hodinou

NAKA realizuje v týchto dňoch rozsiahlu policajnú akciu Nájomca 2, ktorá je zameraná na dokumentovanie drogovej trestnej činnosti v Bratislave a okolí. Zadržaných bolo 16 osôb, obvinenie bolo vznesené 13 osobám. Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok. Informuje policajné prezídium. (tasr)

pred 2 hodinami

Ján Kuciak vlastne v posmrtnom vydaní opísal dekadenciu Ficovho vládnutia. Predostrel obraz premiéra, ktorý sa obklopuje pochybnými figúrkami a potrebuje slabé inštitúcie, ktoré neohrozia záujmy strany a jej biznisového podhubia. Išlo len o zlomok obrazu, ďalšie čriepky sa o niekoľko mesiacov začali skladať z Kočnerovej Threemy a prvých výpovedí ľudí zvnútra systému. Hoci sa predstavitelia Smeru neskôr vysmievali médiám, že v tie dni a týždne uverili talianskej stope, faktom je, že neskoršia stopa vedúca k Marianovi Kočnerovi dopadala na Smer, ale aj na krajinu ako takú ako oveľa ťažšie bremeno. Píše Martin Hanus.

pred 2 hodinami

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred 4 hodinami

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.