Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Dnes treba vedieť
06. december 2023, 11:38

Vláda zakročila proti čurillovcom

Policajti prídu o status chránených oznamovateľov, posilnia sa právomoci Žilinku

Policajti prídu o status chránených oznamovateľov, posilnia sa právomoci Žilinku

Foto: TASR

Vláda argumentuje tým, že status sa zneužíval. Podľa advokáta Petra Kubinu je rozhodnutie v rozpore s ústavou.

Vláda Roberta Fica schválila zmeny v súvislosti s ochranou oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Po novom by tento status už nemali mať príslušníci Policajného zboru. Kabinet takisto chce, aby rozhodnutia o poskytnutí ochrany preskúmaval generálny prokurátor. 

Vláda zároveň uvádza, že ochrana oznamovateľov, ktorí sú príslušníkmi polície, zaniká dňom nadobudnutia účinnosti zákona. To znamená, že o status chránených oznamovateľov by prišli vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu.

„Toto prechodné ustanovenie je nevyhnutné vzhľadom na to, že nadmerné využívanie, resp. zneužívanie inštitútu chráneného oznamovateľa sa do veľkej miery týka práve príslušníkov Policajného zboru, čo môže ohroziť jeho schopnosť plniť zákonné úlohy,“ píše sa v dokumente, ktorý predložil vedúci úradu vlády Juraj Gerda.

Kabinet argumentuje aj tým, že Policajný zbor má špecifické postavenie a aplikácia zákona bola problematická.

Podľa návrhu sa posilnia aj právomoci generálneho prokurátora, ktorý bude preskúmavať rozhodnutia.

„Vychádzajúc z praktických skúseností so zjavným zneužívaním inštitútu chráneného oznamovateľa, je súčasne nevyhnutné v duchu materiálnej a efektívnej realizácie záruk nezávislosti a nestrannosti  rozhodovania zabezpečiť, aby o žiadosti zamestnávateľa alebo zamestnanca o preskúmanie poskytnutia, resp. neposkytnutia ochrany zo strany príslušného prokurátora rozhodoval generálny prokurátor Slovenskej republiky,“ uvádza sa v dokumente.

Kritika z koalície

Viacerí predstavitelia koalície kritizovali status udelený tzv. čurillovcom. Premiér Robert Fico na sneme Smeru hovoril, že „ide o zúfalé pokusy čurillovcov a lipšicovcov, ktoré treba zlikvidovať príslušnou zmenou legislatívy“. „Tento nezmyselný zákon, ktorý zneužívajú všelijakí policajní funkcionári, musí byť tak rýchlo zmenený, ako sa len dá,“ dodal.

Inzercia

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok podal pre udelenie ochrany tzv. čurillovcom aj trestné oznámenie.

Status chránených oznamovateľov bol vyšetrovateľom udelený pred nástupom novej vlády. Po jej vymenovaní ich postavil Šutaj Eštok mimo služby. Šéfka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová však konštatovala, že minister sa mal najskôr obrátiť na úrad so žiadosťou o udelenie súhlasu. 

Mestský súd Bratislava IV neskôr vydal neodkladné opatrenie a rozhodol, že štyria zo siedmich policajtov sa majú vrátiť do práce. 

Fico po prijatí zákona na rokovaní vlády povedal, že zmenu urobili, aby nebol zneužívaný systém. Predchádzajúce znenie zákona bolo podľa neho prijaté účelovo.

Podľa Kubinu je návrh protiústavný

Obhajca vyšetrovateľov Peter Kubina návrh vlády kritizuje a tvrdí, že je v rozpore s ústavou. „Keď nevedia konať podľa zákona a kvôli tomu prehrávajú na súdoch, tak si ten zákon jednoducho zmenia,“ uviedol na sociálnej sieti.

„Zverejnený návrh novely zákona o ochrane oznamovateľov je v rozpore s ústavou (pretože je retroaktívny a mení pravidlá hry počas hry a pod rúškom zákona zasahuje do konkrétnych individuálnych prípadov a súdnych rozhodnutí, s ktorými sa súčasná moc nedokáže zákonným spôsobom vysporiadať),“ hovorí s tým, že podľa neho je zákon aj v rozpore s právom EÚ, keďže vylučuje z ochrany veľkú kategóriu štátnych zamestnancov.

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Polícia avizuje v súvislosti so štvrtkovými protestmi farmárov viaceré dorpavné obmedzenia na území celého Slovenska. Dohliadať bude na nerušený priebeh jázd poľnohospodárskych strojov i dodržiavanie verejného poriadku. Protesty sa očakávajú vo viacerých mestách. (tasr)

pred 59 minútami

NAKA realizuje v týchto dňoch rozsiahlu policajnú akciu Nájomca 2, ktorá je zameraná na dokumentovanie drogovej trestnej činnosti v Bratislave a okolí. Zadržaných bolo 16 osôb, obvinenie bolo vznesené 13 osobám. Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok. Informuje policajné prezídium. (tasr)

pred hodinou

Ján Kuciak vlastne v posmrtnom vydaní opísal dekadenciu Ficovho vládnutia. Predostrel obraz premiéra, ktorý sa obklopuje pochybnými figúrkami a potrebuje slabé inštitúcie, ktoré neohrozia záujmy strany a jej biznisového podhubia. Išlo len o zlomok obrazu, ďalšie čriepky sa o niekoľko mesiacov začali skladať z Kočnerovej Threemy a prvých výpovedí ľudí zvnútra systému. Hoci sa predstavitelia Smeru neskôr vysmievali médiám, že v tie dni a týždne uverili talianskej stope, faktom je, že neskoršia stopa vedúca k Marianovi Kočnerovi dopadala na Smer – ale aj na krajinu ako takú – ako oveľa ťažšie bremeno. Píše Martin Hanus.

pred hodinou

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.