Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. jún 2016

Seina v Paríži naďalej stúpa, večer môže mať šesť metrov

Hladina rieky Seina v Paríži, ktorá sa v dôsledku nezvyčajne silných prívalových dažďov dostala na najvyššiu úroveň za vyše 30 rokov, naďalej stúpa. Vo štvrtok večer bola 5,37 metra nad zvyčajnou úrovňou a očakáva sa, že hladina bude kulminovať dnes vo výške okolo 5,9 metra nad normálom, informovala spravodajská televízia France 24.

Podľa francúzskeho ministerstva životného prostredia dosiahla hladina Seiny súčasnú výšku naposledy v roku 1982.
      

Na brehoch Seiny, ktorá sa už v stredu na niektorých miestach vyliala z brehov, boli umiestnené protipovodňové bariéry. Uzavreté boli i múzeá Louvre a D'Orsay, ktoré sa nachádzajú v jej blízkosti. Ich zamestnanci prenášajú umelecké diela z ohrozených priestorov na vyššie podlažia.
      

V Paríži sú zatopené niektoré ulice, čo skomplikovalo dopravu. Uzavreté sú aj niektoré železničné stanice. Národná železničná spoločnosť SNCF uzavrela prímestskú linku RER C, ktorá vedie centrom Paríža popri Seine a využívajú ju turisti, aby sa dostali k Eiffelovej veži, katedrále Notre-Dame a do Versailles.
      

Záplavy si vynútili aj uzavretie zámkov na rieke Loira. Najväčší z nich, Chambord, ktorý je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, celý obklopila voda.
      

Francúzsky prezident Francois Hollande vo štvrtok vyhlásil stav núdze v najviac postihnutých oblastiach Paríža a stredného Francúzska a sľúbil pomoc miestnym úradom.
      

Podľa meteorológov má parížska oblasť za sebou najdaždivejší máj od roku 1960.
      

Inzercia

V oblasti Loiret, kde armáda pomáha evakuovať motoristov, ktorí uviazli na diaľnici A10, sú súčasné záplavy najhoršie za uplynulé storočie.
      

Asi 19.000 domácností je bez elektriny, informovala France 24. Záplavy majú druhú obeť, keď sa v Evry-Gregy-sur-Yerre južne od Paríža utopil 74-ročný muž, ktorý sa na koni pokúšal dostať cez zaplavené pole.
      

Prvou obeťou záplav sa stala 86-ročná žena, ktorú našli v stredu večer v zaplavenom dome v mestečku juhozápadne od Paríža.
      

Súčasná situácia v Paríži však má ešte ďaleko k veľkým záplavám z roku 1910, keď hladina Seiny vystúpila do rekordnej výšky 9,6 metra a tisíce Parížanov museli ujsť z nízko položených oblastí mesta.
 

Odporúčame

Neďaleko Kréty sa potopil čln so stovkami migrantov

Neďaleko Kréty sa potopil čln so stovkami migrantov

Neďaleko gréckeho ostrova Kréta sa potopil čln, na ktorom sa podľa BBC mohlo nachádzať až okolo 700 migrantov. V rámci pokračujúcej záchrannej operácie sa podarilo vytiahnuť z mora už tri mŕtve telá a 302 ľudí, ktorí nešťastie prežili, informovala agentúra AP.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.