Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2023, 10:12

The Wall Street Journal

Izrael by mohol zaplaviť podzemné tunely Hamasu morskou vodou

Vo veci ešte nepadlo konečné rozhodnutie, ale realizácia takéhoto plánu zatiaľ nebola ani vylúčená.

Izrael má na severe Pásma Gazy pripravenú sústavu veľkých čerpadiel, pomocou ktorých by mohol zaplaviť morskou vodou rozsiahlu sieť podzemných tunelov využívaných militantným hnutím Hamas. Zatiaľ však nie je jasné, či Izrael k tomu skutočne pristúpi, uviedla v utorok agentúra DPA.

Informáciu o tom, že by Izrael mohol zatopiť tunely vodou zo Stredozemného mora, priniesol ešte v pondelok americký denník The Wall Street Journal (WSJ), ktorý sa odvolal na nemenovaných predstaviteľov vlády USA.

Podľa nich nie je jasné, či izraelská vláda takúto taktiku skutočne plánuje použiť. Vo veci ešte nepadlo konečné rozhodnutie, ale realizácia takéhoto plánu zatiaľ nebola ani vylúčená.

Izraelská armáda podľa citovaných zdrojov už v polovici novembra dokončila inštaláciu veľkých čerpadiel na morskú vodu severne od utečeneckého tábora aš-Šátí, ktorý sa nachádza na pobreží Stredozemného mora v severnej časti Pásma Gazy.

Údajne tam bolo nainštalovaných najmenej päť veľkých púmp, ktoré by dokázali napustiť do podzemných tunelov Hamasu tisíce kubických metrov morskej vody za hodinu. Týmto tempom by mohli byť zaplavené v priebehu niekoľkých týždňov, napísal WSJ.

Touto technikou by bol Izrael schopný zničiť tunely a vyhnať teroristov z ich podzemných úkrytov, konštatuje americký denník. Podľa amerických predstaviteľov by však realizácia takéhoto plánu ohrozila zásobovanie vodou v Pásme Gazy.

Izrael prvýkrát informoval Spojené štáty o tejto možnosti už začiatkom novembra, čo vyvolalo diskusiu o tom, či je takýto zámer skutočne možné zrealizovať, aký by bol jeho vojenský prínos a vplyv na životné prostredie.

Izraelská armáda tvrdí, že od začiatku vojny v Gaze 7. októbra objavila už viac ako 800 šácht vedúcich do podzemných tunelov. Približne 500 z nich už bolo medzičasom zničených. Niektoré z objavených tunelov tvorili spojnice medzi strategickými objektmi Hamasu ukrytými v podzemí. Agentúra DPA pripomína, že tieto tvrdenia nebolo bezprostredne možné nezávisle overiť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Polícia avizuje v súvislosti so štvrtkovými protestmi farmárov viaceré dorpavné obmedzenia na území celého Slovenska. Dohliadať bude na nerušený priebeh jázd poľnohospodárskych strojov i dodržiavanie verejného poriadku. Protesty sa očakávajú vo viacerých mestách. (tasr)

pred 48 minútami

NAKA realizuje v týchto dňoch rozsiahlu policajnú akciu Nájomca 2, ktorá je zameraná na dokumentovanie drogovej trestnej činnosti v Bratislave a okolí. Zadržaných bolo 16 osôb, obvinenie bolo vznesené 13 osobám. Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok. Informuje policajné prezídium. (tasr)

pred 56 minútami

Ján Kuciak vlastne v posmrtnom vydaní opísal dekadenciu Ficovho vládnutia. Predostrel obraz premiéra, ktorý sa obklopuje pochybnými figúrkami a potrebuje slabé inštitúcie, ktoré neohrozia záujmy strany a jej biznisového podhubia. Išlo len o zlomok obrazu, ďalšie čriepky sa o niekoľko mesiacov začali skladať z Kočnerovej Threemy a prvých výpovedí ľudí zvnútra systému. Hoci sa predstavitelia Smeru neskôr vysmievali médiám, že v tie dni a týždne uverili talianskej stope, faktom je, že neskoršia stopa vedúca k Marianovi Kočnerovi dopadala na Smer – ale aj na krajinu ako takú – ako oveľa ťažšie bremeno. Píše Martin Hanus.

pred hodinou

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

pred 4 hodinami

Najvyšší súd odsúdil Sheilu Szmerekovú na tri roky väzenia za extrémizmus a vyhrážanie na internete, kde sa zviditeľnila nenávistnými prejavmi voči moslimom. Na internete ukazovala korán, vytrhala z neho strany, ktoré zapálila, a roztrhanú knihu pomočila. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.