Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2023, 10:05

Mimoriadna schôdza o výstave Expo

Parlament vyzval Sulíka uhradiť škody. Ušetril som milión eur, bránil sa šéf SaS

Parlament vyzval Sulíka uhradiť škody. Ušetril som milión eur, bránil sa šéf SaS

Foto: TASR

Richard Sulík v parlamente vyhlásil, že prebral politickú zodpovednosť za zmätok v evidencii.

Poslanci Národnej rady vyzvali predsedu opozičnej SaS a bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil škodu, ktorú v súvislosti so slovenskou účasťou na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 konštatoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).

Vyplýva to z uznesenia, ktoré v utorok na záver mimoriadnej schôdze parlamentu k tejto téme odhlasovali poslanci.

V schválenom uznesení Národná rada vyzvala Sulíka zaplatiť ministerstvu hospodárstva sumu 634 500 eur, ktorú NKÚ identifikovalo ako nehospodárne vynakladanie verejných zdrojov, z toho 164 200 eur ako umožnenie bezdôvodného obohatenia.

Zároveň parlament požiadal ministerstvo hospodárstva, aby odmietlo návrh Sulíka na mimosúdne vyrovnanie medzi rezortom a fyzickými osobami, ktorým podľa zistení NKÚ umožnil bezdôvodné obohatenie.

Poslanci pri hlasovaní nepodporili uznesenie, ktoré predložil opozičný zákonodarca Gábor Grendel (hnutie Slovensko). Ním mala Národná rada zobrať na vedomie správu o výsledku kontroly NKÚ a vyjadriť znepokojenie nad každým nehospodárnym nakladaním s verejnými prostriedkami. Zároveň mala požiadať vládu o vyjadrenie podpory návrhu poslaneckej novely zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, o ktorom má parlament rokovať na nadchádzajúcej decembrovej schôdzi. 

Sulík priznal zmätok v evidencii

Sulík počas mimoriadnej schôdze v reakcii na kritiku vyhlásil, že namiesto 8,7 milióna eur stála Slovensko výstava Expo Dubaj iba 7,7 milióna eur. Oproti rozpočtu tak ušetril jeden milión eur. Zároveň prebral politickú zodpovednosť za zmätok v evidencii. 

Zároveň prebral politickú zodpovednosť za zmätok v evidencii.

„Správa Národného kontrolného úradu konštatuje 634-tisíc eur, ktoré mali byť nehospodárne vynaložené. Keby som mal možnosť vyjadriť sa k tejto správe vopred, tak by som NKÚ upozornil na to, že síce sme museli doplácať nájomné 329-tisíc eur a 25-tisíc eur za oneskorené preclenie, lebo boli exponáty na Slovensko dovezené o štyri mesiace neskôr, ale nakoniec sme za tú prepravu platili omnoho menej,“ objasnil Sulík.

Predbežná hodnota zákazky na dovezenie exponátov bola podľa neho za 704-tisíc eur. Uviedol, že nakoľko ceny preprav vyleteli do astronomických výšok, bolo výhodné, že spätný dovoz tovaru sa realizoval o štyri mesiace neskôr.

„Dovoz stál nakoniec 249-tisíc eur. Podarilo sa ušetriť 450-tisíc eur. Áno, 329-tisíc eur bolo skladné, ale stále to bolo pre štát výhodnejšie. Túto informáciu NKÚ nemal, lebo mi nedal možnosť vyjadriť sa k veci,“ dodal líder opozičnej strany.

Zároveň priznal a prebral politickú zodpovednosť za zmätok v evidencii. V súvislosti s prenájmom ôsmich apartmánov sa obhajoval tým, že dohliadal na primerané ceny, aby tam neboli žiadne predražené nájmy.

Inzercia

„To neznamená, že peniaze boli nehospodárne minuté. Výsledkom môjho konania je, že som vždy dbal na to, aby sme veci kúpili čo najhospodárnejšie,“ doplnil.

Na otázku, prečo išlo 500-tisíc eur z tržieb reštaurácie prevádzkovateľovi z účtu rezortu hospodárstva, odpovedal, že registračnú kasu mohlo mať iba ministerstvo hospodárstva. „Áno, on nejaké peniaze nevyplatil, ale ani ministerstvo mu nevyplatilo vyše 130-tisíc eur, musí tu dôjsť k urovnaniu sporu,“ uviedol Sulík.

„Keď som sa stal ministrom hospodárstva, tak sme na rezorte nenašli nič okrem architektonickej štúdie za 115-tisíc eur. V tom čase malo EXPO Dubaj začínať o šesť mesiacov neskôr. Spojili sme sa s ľuďmi z EXPO a dozvedeli sme sa, že rezort nekomunikoval v poslednej fáze a že sme o pozemok slovenského pavilónu prišli. Táto štúdia bola úplne zbytočná,“ priblížil Sulík.

Na mimoriadnej schôdzi upozornil aj na kontroly NKÚ, ktoré sa na rezorte uskutočnili v posledných rokoch. „Prekvapuje ma, že strana Smer dala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, lebo som dokopy našiel päť kontrol na rezorte hospodárstva a ani raz ste s ňou neprišli,“ uzavrel.

Podľa Kaliňáka je Sulík zlý hospodár

Poslanec Smeru Erik Kaliňák pri predkladaní návrhu povedal, že zistenia NKÚ sú exemplárnym príklad toho, prečo má Slovensko po troch rokoch predchádzajúcej vlády „totálne rozbité“ verejné financie a je druhou najchudobnejšou krajinou v Európskej únii. 

„Richard Sulík postavil celú svoju politickú kariéru na tvrdení, že štát je zlý hospodár, a hoci s ním ako sociálny demokrat ideologicky nesúhlasím, v prípade tohto Expa v Dubaji a jeho ministrovania mu musím dať za pravdu. Štát v rukách Richarda Sulíka je naozaj zlý hospodár,“ vyhlásil Kaliňák.

Pri svojej kritike sa odvolal na správu NKÚ, podľa ktorej ministerstvo hospodárstva pod Sulíkovým vedením nezabezpečilo v súvislosti s výstavou dostatočne funkčný a účinný systém základného finančného riadenia, čím porušilo zákon o finančnej kontrole a audite.

„Preložené do slovenčiny, keď sa NKÚ rozhodol skontrolovať, či Richard Sulík minul takmer 8 miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov hospodárne, zistil, že nie je veľmi čo kontrolovať. Naša výstava nemala žiaden cieľ a merateľné ukazovatele. Zmluvy, ak vôbec boli podpísané, boli extrémne všeobecné, bez vecného popisu plnenia, termínu dodania či vymedzenia výsledkov,“ opísal Kaliňák.

Na schôdzi sa odmietli zúčastniť opozičné KDH aj PS, pretože ide podľa nich o „divadlo vládnej koalície“ a pochybnosťami sa majú zaoberať orgány, ktoré sú na to určené.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Polícia avizuje v súvislosti so štvrtkovými protestmi farmárov viaceré dorpavné obmedzenia na území celého Slovenska. Dohliadať bude na nerušený priebeh jázd poľnohospodárskych strojov i dodržiavanie verejného poriadku. Protesty sa očakávajú vo viacerých mestách. (tasr)

pred hodinou

NAKA realizuje v týchto dňoch rozsiahlu policajnú akciu Nájomca 2, ktorá je zameraná na dokumentovanie drogovej trestnej činnosti v Bratislave a okolí. Zadržaných bolo 16 osôb, obvinenie bolo vznesené 13 osobám. Vykonaných bolo viac ako 20 domových a iných prehliadok. Informuje policajné prezídium. (tasr)

pred hodinou

Ján Kuciak vlastne v posmrtnom vydaní opísal dekadenciu Ficovho vládnutia. Predostrel obraz premiéra, ktorý sa obklopuje pochybnými figúrkami a potrebuje slabé inštitúcie, ktoré neohrozia záujmy strany a jej biznisového podhubia. Išlo len o zlomok obrazu, ďalšie čriepky sa o niekoľko mesiacov začali skladať z Kočnerovej Threemy a prvých výpovedí ľudí zvnútra systému. Hoci sa predstavitelia Smeru neskôr vysmievali médiám, že v tie dni a týždne uverili talianskej stope, faktom je, že neskoršia stopa vedúca k Marianovi Kočnerovi dopadala na Smer – ale aj na krajinu ako takú – ako oveľa ťažšie bremeno. Píše Martin Hanus.

pred hodinou

Nemecký futbalový tréner Thomas Tuchel po sezóne ukončí svoje pôsobenie na lavičke Bayernu Mníchov. O jeho predčasnom odchode rozhodlo vedenie klubu v uplynulých dňoch. Tuchel pôsobil v tíme obhajcu titulu od 24. marca minulého roka a zmluvu mal platnú do roku 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si pre smrť Alexeja Navaľného predvolal ruského veľvyslanca v Česku Alexandra Zmejevského. Česko vyzvalo na vysvetlenie okolností smrti opozičného lídra aj toho, prečo ruské úrady odmietajú vydať jeho telo rodine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.