Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. jún 2016

Výzva k ľudskosti požiadala pre utečencov premiéra o stretnutie

Iniciatíva Výzva k ľudskosti a deväť občianskych organizácií, ktoré pracujú v oblasti migrácie a pomoci utečencom, požiadalo vo štvrtok premiéra Roberta Fica o stretnutie. Ponúknuť mu chcú konštruktívne návrhy a spoluprácu medzi vládou a občianskym sektorom v oblasti integrácie utečencov a migračnej politiky. TASR o tom informoval Ján Orlovský z Výzvy k ľudskosti.

Iniciatíva a občianske združenia chcú predsedu vlády upozorniť na citlivé miesta prijímania a integrácie utečencov, kde podľa ich skúseností štátny systém v súčasnosti zlyháva. Ako upozorňujú, téme migrácie sa venuje i programové vyhlásenie vlády, preto chcú štátu ponúknuť konštruktívne riešenia vychádzajúce z reálnych možností Slovenska.
      

"Migráciu vnímame ako príležitosť pomôcť hospodárstvu Slovenska a zároveň možnosť ukázať európskym partnerom, že sme v tejto oblasti solidárni. V tejto otázke stojíme na strane vzájomnej spolupráce, nie konfrontácie," skonštatoval Orlovský.
      

Medzi opatrenia, ktoré občianske organizácie navrhujú, je napríklad vytvorenie presídľovacieho programu na dobrovoľnom základe. "Je potrebná čo najširšia politická dohoda na reálnej ochote pravidelne prijať a postarať sa o určitý počet preverených utečencov z krajín "prvého azylu", ktorí majú šancu začleniť sa do slovenskej spoločnosti," vysvetľujú združenia.
      

Taktiež navrhujú dokončenie Národného integračného programu pre osoby s medzinárodnou ochranou na Slovensku. "Program sa začal tvoriť v roku 2015, je potrebné ho dokončiť v spolupráci s občianskym sektorom a prijať formou uznesenia vlády vrátane zodpovedajúceho finančného krytia ešte v roku 2016," tvrdia združenia. Podnecujú tiež vytvorenie Národného koordinačného orgánu pre migráciu a integráciu s jasným mandátom a so zapojením občianskeho sektora a aj vytvorenie verejného partnerstva medzi štátom, občianskou spoločnosťou a samosprávami v procese relokácií, presídlenia a v integračnom procese utečencov.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.