Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2023, 06:35

Izraelská armáda odmieta, že žiadala WHO vyprázdniť zariadenie na juhu Gazy

Šéf WHO v pondelok uviedol, že WHO v od Izraelských obranných síl dostala správu, na základe ktorej by mala v priebehu 24 hodín odstrániť svoje zásoby zo zariadenia. To sa z dôvodu pozemných vojenských operácií Izraela stane nepoužiteľným.

Izraelská armáda v utorok poprela, že Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) nariadila vyprázdniť v priebehu 24 hodín zdravotnícke zariadenie v južnej časti Pásma Gazy. 

„V skutočnosti sme vás nežiadali, aby ste zariadenia evakuovali, a tiež sme to dali jasne (a písomne) najavo relevantným predstaviteľom OSN,“ uviedol Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na (palestínskych) územiach (COGAT) na sociálnej sieti X. Úrad dodal, že od predstaviteľov OSN by očakával viac precíznosti.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok na X uviedol, že WHO v od Izraelských obranných síl (IDF) dostala správu, na základe ktorej by mala v priebehu 24 hodín odstrániť svoje zásoby zo zariadenia. To sa z dôvodu pozemných vojenských operácií Izraela stane nepoužiteľným.

„Izrael žiadame, aby tento príkaz stiahol a prijal všetky možné opatrenia na ochranu civilistov a civilnej infraštruktúry vrátane nemocníc a humanitárnych zariadení,“ napísal Tedros v reakcii na sociálnej sieti X.

Izraelská armáda v pondelok do južnej časti Pásma Gazy vyslala desiatky tankov, čo je súčasť jej operácie voči hnutiu Hamas. Na tomto území boli prerušené komunikačné linky, píše AFP.

WHO uvádza, že počet prevádzkyschopných nemocníc v Pásme Gazy sa za necelých 60 dní znížil z 36 na 18. Tri z nich poskytujú len základnú prvú pomoc a v ostatných sú dostupné len čiastočné služby. V južnej časti Pásma Gazy podľa WHO funguje 12 nemocníc.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 4 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do hlavnej súťaže na antukovom turnaji ATP 250 v čilskom Santiagu. Druhý nasadený hráč zvíťazil vo finále kvalifikácie nad Argentínčanom Facundom Bagnisom 6:4, 6:4. (tasr)

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Mimoparlamentné hnutie Republika si na celorepublikovom sneme opätovne zvolilo za predsedu súčasného europoslanca Milana Uhríka. Delegáti ho takisto potvrdili ako lídra kandidátky do eurovolieb, odsúhlasili aj zámer otvoriť kandidátsku listinu hnutia aj pre externé osobnosti a subjekty. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.