Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. jún 2016

Maďarsko-slovenská skupina kriminalistov odhalila medzinárodný gang prevádzačov

Slovenskí a afganskí podozriví prevážali z Grécka cez Bulharsko a Srbsko ilegálnych migrantov do Maďarska, kde ich ubytovali v prenajatých bytoch dovtedy, kým zorganizovali ich ďalšiu cestu.

Spoločný maďarsko-slovenský tím kriminalistov odhalil medzinárodnú zločineckú skupinu zaoberajúcu sa prevádzačstvom. Podľa agentúry MTI maďarský Národný vyšetrovací úrad Zásahovej polície začal trestne stíhať občana SR Jozefa S. a 18 ďalších členov gangu, ktorí sú podozriví z prevádzačstva.

Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) na internetovej stránke police.hu informovalo, že slovenskí a afganskí podozriví prevážali z Grécka cez Bulharsko a Srbsko ilegálnych migrantov do Maďarska, kde ich ubytovali v prenajatých bytoch dovtedy, kým zorganizovali ich ďalšiu cestu.

Podozriví záujemcov o ilegálny vstup do krajín západnej Európy hľadali v niektorých prípadoch aj v utečeneckých táboroch.

Členovia zločineckej organizácie v období od mája 2014 do februára 2015 v 17 prípadoch prevážali celkovo 95 migrantov z Maďarska do niektorej zo západoeurópskych krajín. Za odvoz inkasovali od každého cudzinca od 400 do 600 eur.

Vďaka zosúladenej spolupráci maďarských, slovenských, nemeckých a rakúskych orgánov vo viacerých prípadoch zadržali policajti vodičov, ktorí z poverenia tohto gangu prevážali ilegálnych migrantov. ORFK poznamenalo, že v tejto kauze sa iniciovali trestné oznámenia vo všetkých štyroch uvedených krajinách.

V Maďarsku má kauza deväť slovenských a dvoch afganských podozrivých, z nich sa sedem Slovákov obhajuje na slobode, ostatných vzali do vyšetrovacej väzby.

Inzercia

V záujme likvidácie tejto cezhraničnej trestnej činnosti zriadili spoločný maďarsko-slovenský vyšetrovací tím. Od 4. do 8. apríla vykonali sériu akcií na Slovensku, do ktorých sa zapojilo šesť maďarských a 110 slovenských policajtov.

Pri týchto zásahoch zadržali sedem ľudí, medzi nimi aj vodcu zločineckej skupiny Ivana K., ktorý je občanom SR. Pri domových prehliadkach podozrivých polícia zaistila dôkazy týkajúce sa prevádzačstva, vrátane SIM kariet.

Slovenskí policajti odovzdali maďarským kolegom 10. mája Ivana K., ktorého na základe rozhodnutia súdu vzali do vyšetrovacej väzby.

V súčasnosti je v trestnom konaní na Slovensku a v Maďarsku celkovo 13 podozrivých, píše ORFK.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.