Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. jún 2016

Štáty OPEC sa opäť nedohodli na obmedzení produkcie ropy

Proti bol najmä Irán, ktorý sa rozhodol vrátiť svoju produkciu na úroveň spred zavedenia sankcií západnými krajinami.

Členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa na svojom včerajšom zasadnutí vo Viedni nedohodli na novom ťažobnom limite, ktorý by prispel k zvýšeniu cien suroviny. Proti bol najmä Irán, ktorý sa rozhodol vrátiť svoju produkciu na úroveň spred zavedenia sankcií západnými krajinami. V platnosti tak zostáva pôvodná ťažobná politika ropného kartelu. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Zdroje z OPEC pritom pred zasadnutím naznačovali, že niektorí členovia kartelu sú ochotní zvážiť nový ťažobný limit. Viacerí analytici ale o takomto kroku pochybovali a ich odhady sa aj naplnili.

Vyhlásenie na záver schôdzky neobsahuje žiadne konkrétne prísľuby, len všeobecne zdôrazňuje potrebu spolupráce členských štátov s cieľom stabilizovať trh. V úsilí trhy upokojiť Saudská Arábia, ktorá je kľúčovým producentom, uviedla, že napriek nedohode neplánuje výrazne zvyšovať ťažbu a trh zaplavovať ďalšou ropou.

Členské štáty OPEC sa zároveň zhodli na novom generálnom tajomníkovi organizácie. Tým sa stane Mohammed Barkindo z Nigérie, ktorý post šéfa OPEC prevezme na najbližšie tri roky v auguste. Vo funkcii nahradí Líbyjčana Abdalláha Badrího.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.