Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2023, 14:05

Kamióny čakajú v kolónach na hranici medzi Poľskom a Ukrajinou až desať dní

Kamióny čakajú v kolónach na hranici medzi Poľskom a Ukrajinou až desať dní

Ilustračné foto: TASR/Maroš Černý

Ukrajinská pohraničná stráž sprevádzkovala dodatočný hraničný priechod Uhryniv – Dolhobyczów pre prázdne kamióny.

Kamióny čakajú na vstup na Ukrajinu cez niektoré hraničné priechody v Poľsku až do desať dní, uviedla poľská polícia. Dlhé čakacie lehoty spôsobila už takmer mesiac trvajúca blokáda poľských vodičov kamiónov.

Na poľskom hraničnom priechode Hrebenne stojí 70 kilometrov dlhý rad a v ňom približne 870 kamiónov, oznámila polícia v poľskom meste Tomaszów Lubelski. Na priechode Dorohusk zároveň stojí v 16 kilometrov dlhom rade približne 520 kamiónov, čakacia lehota je tam päť dní, oznámila polícia v poľskom meste Chelm.

Ukrajinská pohraničná stráž v noci na dnes informovala, že na poľsko-ukrajinských hraniciach sprevádzkovala dodatočný hraničný priechod Uhryniv – Dolhobyczów pre prázdne kamióny. Tento priechod môžu zvyčajne využívať len osobné autá a autobusy.

Poľskí vodiči kamiónov od šiesteho novembra blokujú niektoré hraničné priechody medzi Poľskom a Ukrajinou na protest proti nespravodlivej konkurencii ukrajinských firiem podnikajúcich v cestnej nákladnej doprave. Každú hodinu cez ne púšťajú len niekoľko kamiónov. Osobné autá, autobusy a vozidlá s humanitárnou pomocou púšťajú bez obmedzení.

Poľské dopravné firmy majú podľa protestujúcich vyššie prevádzkové náklady a nedokážu tak konkurovať tým ukrajinským. Požadujú preto opätovné zavedenie komerčných povolení zrušených po začatí vojny na Ukrajine pre ukrajinské firmy s výnimkou tých, ktoré prevážajú humanitárnu pomoc a vojenský materiál. Žiadajú tiež pozastavenie povolení na prevádzku pre firmy, ktoré vznikli po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 8 hodinami
pred 10 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 11 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.